RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Z gdańskiej kasy popłyną grube miliony. Kontrowersyjna decyzja radnych

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Gdańscy radni – większością głosów, ale przy sprzeciwie opozycji z PiS – dali Aleksandrze Dulkiewicz zielone światło na przejęcie Saur Neptun Gdańsk. Transakcja ma sięgać 45 mln zł. – Radni nie dostali nawet od rzeczoznawcy opinii w zakresie wartości tej spółki. Głosowali nad czymś, czego w żaden sposób nie mogli do tej pory merytorycznie ocenić – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Kacper Płażyński. Polityk negatywnie ocenia też fakt, że na Onecie ukazał się sponsorowany przez miasto Gdańsk artykuł w obronie przeprowadzenia transakcji.

Przechwytują imigrantów, ale także ratują im życie. Nowe nagrania z granicy [WIDEO]

Terytorialsi na pełen etat pomagają w operacjach na polsko–białoruskiej granicy. Gdy mieszkańcy czują się zagrożeni przez pojawiających się...

zobacz więcej

Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę na wpisanie do Wieloletniego Planu Finansowego 45 mln zł przeznaczonych na odkupienie od francuskiego współwłaściciela 51 proc. akcji Spółki Saur Neptun Gdańsk. Samorządowcy przekonywali, że jest to najbezpieczniejszy scenariusz i najbardziej oszczędne rozwiązanie.

Budzi to jednak sprzeciw radnych PiS. Ich zdaniem za 15 miesięcy infrastruktura i tak znalazłaby się w rękach Gdańska, bo kończy się 30–letnia umowa na dzierżawę. – Zamiast poczekać rok, prezydent Dulkiewicz chce napchać Francuzom kabzę – przekonują.

Zobacz także:   Pytania o dużą transakcję w Gdańsku. Na Onecie pojawił się artykuł sponsorowany

Tymczasem na portalu Onet pojawił się artykuł sponsorowany, w którym zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak przekonuje, że bez interwencji ratusza,  Gdańsk nie odzyskałby przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Płażyński: Radni pełnią rolę notariuszy Aleksandry Dulkiewicz


– Z jednej strony urząd Miasta Gdańska płaci Onetowi za promocję grube pieniądze – mówi portalowi tvp.info Kacper Płażyński.

Niemiecki polityk w Gdańsku poucza Polskę. Płażyński: Obraził polskie społeczeństwo

Władze Gdańska zaprosiły na sesję Rady Miasta prezydenta parlamentu Bremy. Frank Imhoff stwierdził w swoim wystąpieniu, że Polska nie przestrzega...

zobacz więcej

– Z drugiej strony, przy tak kontrowersyjnej i podważanej transakcji Onet staje się tubą propagandową gdańskiego ratusza. Widać, że niemieckie media z gdańskimi władzami świetnie dbają o interesy francuskiego kapitału – dodaje poseł PiS.

Polityk przyznaje, że nie rozumie, jak radni mogli poprzeć taką uchwałę.

Zobacz także:   Gigantyczna transakcja w Gdańsku. Płażyński zawiadamia CBA

– Pytałem i powiedziano mi, że nie dostali nawet od rzeczoznawcy opinii w zakresie wartości tej spółki. Głosowali nad czymś, czego w żaden sposób nie mogli do tej pory merytorycznie ocenić. Nie sprawdzili, czy ma to ręce i nogi, bo nie dostali nawet podstawowych dokumentów. To pokazuje, że demokracja w Gdańsku to szopka, a radni pełnią rolę notariuszy decyzji pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz – przekonuje.

Saur Neptun Gdańsk. Zmiany od 2023 roku


Z kolei na portalu gdańskiego ratusza gdansk.pl ws. transakcji pojawił się duży i wyczerpujący artykuł.

„Alarm!”. Gdańsk na siłę uszczęśliwia mieszkańców wesołym miasteczkiem

Uśmiech i rozrywka – z tym kojarzą się wesołe miasteczka. Ale nie mieszkańcom gdańskiej dzielnicy Osowa, z którymi rozmawiali reporterzy programu....

zobacz więcej

Jak przekonują władze miasta, 1 stycznia 2023 r. wygasa kontrakt na dostawę wody i dzierżawę infrastruktury, jednak spółka Saur Neptun Gdańsk będzie istnieć dalej.

„Po tej dacie Saur Neptun Gdańsk pozostaje właścicielem laboratoriów, nieruchomości, specjalistycznych samochodów, oprogramowania i specjalistycznego sprzętu. Nadal też będzie pracodawcą dla 550 osób, instytucjonalnym posiadaczem pozwoleń wodnoprawnych (bez których nie można dostarczać wody ani odbierać ścieków), stroną dla 41 tys. umów zawartych z właścicielami lub zarządcami nieruchomości w Gdańsku na dostawę wody i odbiór ścieków, oraz właścicielem 36 tys. zainstalowanych wodomierzy” – zaznaczono.

Zobacz także:   „Pękają rury, brak wody”. Awaria wodociągów w Gdańsku 

W artykule sponsorowanym na portalu Onet Piotr Grzelak zaznaczał, że „w SNG gmina do dziś ma 49 proc. udziałów”. „Odkupienie 51 proc. akcji od francuskiego współwłaściciela, oznacza przejęcie całego majątku SNG oraz wyłączną kontrolę miasta nad usługą dostarczania mieszkańcom Gdańska wody i odbioru ścieków” – tłumaczył.

Grzelak pytany, co by się stało, gdyby miasto nie przejęło udziałów i poczekało do wygaśnięcia umowy, twierdzi, że „nic by nie było”.

Lawina komentarzy Amerykanów po wywiadzie Dudy. Wideo ma ponad 1 mln wyświetleń

Prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla Fox News powiedział, że Polska nie zgadza się na przywożenie do nas ludzi siłą. „Chciałbym mieć...

zobacz więcej

– Dosłownie. Nie byłoby obsługi sieci, nie pracowałoby laboratorium, a ludzie nie mieliby pracy. Taki scenariusz jest abstrakcyjny. To przepis na chaos. Jak moglibyśmy dopuścić do braku wody w kranach czy braku odbioru ścieków? To by była skrajna nieodpowiedzialność, działanie na szkodę mieszkańców, zachwianie bezpieczeństwem miasta! Niemniej propozycja jednego z posłów, który na siłę próbuje nam wykazać niegospodarność, do tego prowadzi – powiedział.

Płażyński: To absurd


Tymczasem, jak przekonywał Płażyński, „Saur Neptun Gdańsk nie ma żadnych cennych aktywów”. „Jedyne, co realnie posiada, to umowa dzierżawy infrastruktury miejskiej, która kończy się za 15 miesięcy. W SNG Gdańsk ma 49 proc. Mamy więc wszelki dostęp do dokumentów, pracowników, danych, know how” – tłumaczył

„To absurd. Co więcej, Sopot, który nie miał żadnych udziałów w SNG (a więc i know how), w tym roku rozwiązał z SNG umowę, a obsługę wodociągów przejęła nowa powołana spółka miejska Aqua Sopot” – pisał polityk PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej