RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gen. Skrzypczak o kryzysie migracyjnym: Opozycja stoi po stronie Łukaszenki i Putina

Kryzys migracyjny na granicy (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
Kryzys migracyjny na granicy (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak skomentował w Radiu Wnet kryzysową sytuację na granicy Polski z Białorusią. Wskazał, dlaczego jego zdaniem Polska przegrywa wojnę informacyjną. Nakreślił również, jak powinien być zorganizowany dostęp do informacji dla dziennikarzy i ocenił sposób działania polskiej opozycji.

„Raport z granicy”. Reporterzy TVP odsłonią kulisy hybrydowego ataku na Polskę

W czwartek rusza emisja programu „Raport z granicy”, odsłaniającego kulisy hybrydowego ataku na Polskę i pokazującego działania polskich służb,...

zobacz więcej

W ocenie gen. Skrzypczaka Polska przegrywa narracyjnie kryzys migracyjny.

– Nie mamy silnego przekazu medialnego jak propaganda rosyjska i białoruska. (...) Dziwię się, że eksperci, którzy otaczają polityków, nie potrafią zorganizować właściwej odpowiedzi na propagandę. (...) Nasz głos jest bardzo słaby – stwierdził gen. Skrzypczak.

Wskazał, że brakuje nam narzędzi prowadzenia własnej kontrnarracji. W rezultacie głos białoruski i rosyjski idzie silnie na Zachód. Jego zdaniem „wojnę informacyjną wygrywają nasi wrogowie”.

Były dowódca Wojsk Lądowych uważa, że „dziennikarze powinni mieć zapewniony dostęp do informacji o tym, co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej”. Podkreślił, że idąc za wzorem amerykańskich służb, przedstawiciele mediów powinni być dopuszczani do strefy przygranicznej zorganizowanymi grupami. Tam powinny być zorganizowane centra informacyjne.

Gen. Skrzypczak wskazuje także na nikłe relacje dyplomatyczne z Irakiem. Jego zdaniem jeśli na polskiej granicy są obywatele Iraku, powinna w tej sprawie działać dyplomacja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Uważam, że jest potencjał do tego, by oddziaływać na rząd w Bagdadzie. (...) Nie ma jednak żadnych stosunków dyplomatycznych. Jesteśmy bardzo bezradni i to uderza w wizerunek państwa polskiego – mówił w radiu Wnet.

Gen. Skrzypczak mówił także o braku strategii na poziomie NATO i Unii Europejskiej. W jego ocenie politycy opozycji działają na rzecz Białorusi i Rosji podczas tego kryzysu.

– Mamy opozycję nieprzygotowaną do tego, by była opozycją. Powinna wspierać działania rządu w tym zakresie (polityki wobec kryzysu migracyjnego), bo wiadomo, że to robota Putina i Łukaszenki – przekonywał.

Gość Radia Wnet ustosunkował się także do potencjalnego zagrożenia inwazją zbrojną Rosji na Polskę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej