RAPORT

Pogarda

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu na Węgry przez Ukrainę

Wstrzymano tranzyt gazu przez Ukrainę w kierunku Węgier (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Wstrzymano tranzyt gazu przez Ukrainę w kierunku Węgier (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjski koncern Gazprom wstrzymał w piątek tranzyt gazu przez Ukrainę na Węgry – poinformowała państwowa spółka Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy.

Ukraina poskarży się na Węgry do Komisji Europejskiej

Ukraina jest rozczarowana umową Węgier z Gazpromem. Dziś oficjalnie podpisano ją w Budapeszcie z udziałem szefa węgierskiego MSZ. Kijów będzie...

zobacz więcej

1 października od początku nowej gazowej doby (godz. 7) wstrzymano tranzyt gazu przez Ukrainę w kierunku Węgier – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego operatora. „Wnioski o tranzyt gazu nie wpłynęły, mimo że moce z Ukrainy w stronę Węgier są zakontraktowane na cały rok gazowy (od 01.10.2021 do 30.09.2022) w wielkości 24,6 mln m sześc. na dobę” – dodano.

Operator zwraca uwagę, że w piątek weszła w życie umowa między Węgrami i Rosją w sprawie transportu gazu w objętości 4,5 mld m sześc. rocznie. „Biorąc pod uwagę, że import gazu z Węgier odbywał się poprzez wirtualny rewers, nie ma możliwości importu z Węgier bez tranzytu” – napisano.

Węgry – umowa z Gazpromem


„Węgry przez dziesięciolecia otrzymywały gaz przez terytorium Ukrainy i ukraińska strona ani razu nie naruszała zobowiązań. Co więcej, ukraińska trasa jest najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym, bo jest najkrótszym szlakiem dostarczania gazu na Węgry (...)” – podkreślił szef spółki Serhij Makohon. „Monopolizacja gazowych szlaków przez Gazprom, którą obecnie obserwujemy, stawia pytanie co do podstawowych zasad funkcjonowania rynków gazowych EU, konkurencyjności i przejrzystości. Wzmocnienie dominującej pozycji jednego gracza i wykorzystanie przez niego narzędzi wpływu w jawnie politycznych celach na tle szokującego wzrostu cen gazu w Europie musi być powstrzymane” – dodał.

Prezes Naftogazu Jurij Witrenko wezwał USA i Niemcy, jako autorów propozycji układu o Nord Stream 2 zawierającej zapis o sankcjach w razie użycia gazu jako broni, do ich wprowadzenia.

– Kreml robi to celowo. To nawet nie jest machanie szabelką, to oczywiste wykorzystanie gazu jako broni – napisał Witrenko na Facebooku.

– Wspólne stanowisko USA i Niemiec głosi, że jeśli Kreml użyje gazu jaku broni pojawi się odpowiednia reakcja (sankcje USA i Unii Europejskiej, te drugie zaproponowane przez Niemcy – przyp. red.). Czekamy teraz na wprowadzenie sankcji na spółkę stuprocentowo należącą do Gazpromu, czyli operatora Nord Stream 2 – napisał.

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na...

zobacz więcej

Węgry podpisały w poniedziałek z Rosją 15-letnią umowę na dostawy gazu. Gazprom ma dostarczać Węgrom 4,5 mld m sześc. gazu rocznie dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1 mld – przez Austrię, a więc z ominięciem Ukrainy.

Ukraińskie MSZ wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że Ukraina uważa to za „wyłącznie polityczną, nieuzasadnioną ekonomicznie decyzję, podjętą dla zadowolenia Kremla i na szkodę narodowym interesom Ukrainy i ukraińsko-węgierskim stosunkom.”

We wtorek MSZ Węgier wezwało ambasadora Ukrainy w związku z reakcją strony ukraińskiej. Również ambasador Węgier na Ukrainie został zaproszony do MSZ w Kijowie, gdzie wyjaśniono mu stanowisko Ukrainy w sprawie podpisania przez Węgry długoterminowej umowy z Gazpromem.

 Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej