RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sensacyjne narodziny we wrocławskim zoo. Drugie takie na świecie

Najnowsze

Popularne

We wrocławskim zoo urodziły się cztery patelnice wstęgoogonowe – trzy samice i jeden samiec. To zagrożone wyginięciem płaszczki zamieszkujące w naturze Ocean Spokojny. Do tej pory na świecie udokumentowano tylko jedne narodziny tego gatunku w hodowli zamkniętej.

Skrzydlaty rekin z epoki dinozaurów

„Skrzydlaty” rekin z czasów, gdy na ziemi żyły dinozaury, przypominał z wyglądu płaszczkę – opisują naukowcy, którzy zbadali skamieniałość...

zobacz więcej

Nowego osobnika opiekunowie ryb w Afrykarium zobaczyli podczas porannego obchodu 16 września.

– Nie byłoby niezwykłe, gdyby był to orleń omański. Tymczasem nowy lokator okazał się rybą z zupełnie innej rodziny płaszczek. Opiekunowie szybko zidentyfikowali małego intruza jako płaszczkę wstęoogonową o średnicy talerza około 30 cm. Łatwo było się domyślić, że skoro jest jedna, to pewnie są też inne, bo w miocie może być ich nawet siedem. Wezwany płetwonurek odnalazł jeszcze trzy inne osobniki ukryte w całym basenie Kanału Mozambickiego o pojemności 3,5 mln litrów – przekazała rzeczniczka wrocławskiego zoo Joanna Kij.

Kierownik akwariów Jakub Kordas podkreślił, że to zoo czekało ponad sześć lat, aż osobniki, które ma, dorosną i rozmnożą się. – Kiedy odłowiliśmy małe płaszczki i sprawdziliśmy ich kondycję, ogarnęła nas radość – dodał.

Małe patelnice odłowiono do mniejszego zbiornika na zapleczu – by były bezpieczne, i by opiekunowie mogli mieć kontrolę nad ich odchowem. Jak podkreślają, pierwsze dwa tygodnie są kluczowe i dziś można już mówić o sukcesie – płaszczki czują się dobrze.

Odwiedzający będą mogli je zobaczyć, kiedy podrosną i usamodzielnią się, by poradzić sobie z takimi sąsiadami jak inne płaszczki i rekiny. Na razie w zbiorniku Kanału Mozambickiego w Afrykarium można zobaczyć ich rodziców.

Globalne ocieplenie zabija koralowce. Wkrótce mogą wyginąć ostatecznie

Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia zawiera przerażające wnioski. Wielka Rafa Koralowa może zniknąć. Miejsce, w którym się...

zobacz więcej

Patelnica wstęgoogonowa to gatunek przydennej płaszczki występującej w Oceanie Spokojnym – od wybrzeży Afryki po Japonię. Zamieszkuje głównie wody przybrzeżne i rafy koralowe.

Dorosły osobnik osiąga średnicę talerza do 3 m przy masie nawet 150 kg.

– W hodowli zamkniętej należy do trudnych gatunków. Powodem są nie tylko spektakularne gabaryty, ale również wymagania środowiskowe i żywieniowe. Do tego wiedza na temat gatunku jest niewielka, a fachowa literatura bardzo skąpa – zwróciła uwagę Joanna Kij.

W efekcie patelnica wstęgoogonowa nie jest częstym mieszkańcem ogrodów zoologicznych i oceanariów. W Europie tylko trzy z nich prowadzą hodowlę i żaden nie odnotował jeszcze narodzin młodych.

Szybko kurczy się liczebność gatunku


– Świadomie hodujemy we Wrocławiu wiele mało poznanych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. To nasz wkład w ochronę bioróżnorodności na Ziemi. Planując Afrykarium, przewidzieliśmy również miejsce dla tych dużych płaszczek. Wiedzieliśmy, że to wyzwanie, ale ważne – podkreślił prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO Dodał, że swoimi obserwacjami zoo we Wrocławiu dzieli się z innymi ogrodami na świecie. – A narodziny młodych to krok milowy i sensacja na skalę światową. Literatura fachowa odnotowała wcześniej tylko jeden przypadek rozmnożenia tego gatunku w hodowli zamkniętej, w Australii – zauważył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej