We wrocławskim zoo urodziły się cztery patelnice wstęgoogonowe – trzy samice i jeden samiec. To zagrożone wyginięciem płaszczki zamieszkujące w naturze Ocean Spokojny. Do tej pory na świecie udokumentowano tylko jedne narodziny tego gatunku w hodowli zamkniętej.
„Skrzydlaty” rekin z czasów, gdy na ziemi żyły dinozaury, przypominał z wyglądu płaszczkę – opisują naukowcy, którzy zbadali skamieniałość...
zobacz więcej
Nowego osobnika opiekunowie ryb w Afrykarium zobaczyli podczas porannego obchodu 16 września.
– Nie byłoby niezwykłe, gdyby był to orleń omański. Tymczasem nowy lokator okazał się rybą z zupełnie innej rodziny płaszczek. Opiekunowie szybko zidentyfikowali małego intruza jako płaszczkę wstęoogonową o średnicy talerza około 30 cm. Łatwo było się domyślić, że skoro jest jedna, to pewnie są też inne, bo w miocie może być ich nawet siedem. Wezwany płetwonurek odnalazł jeszcze trzy inne osobniki ukryte w całym basenie Kanału Mozambickiego o pojemności 3,5 mln litrów – przekazała rzeczniczka wrocławskiego zoo Joanna Kij.
Kierownik akwariów Jakub Kordas podkreślił, że to zoo czekało ponad sześć lat, aż osobniki, które ma, dorosną i rozmnożą się. – Kiedy odłowiliśmy małe płaszczki i sprawdziliśmy ich kondycję, ogarnęła nas radość – dodał.
Małe patelnice odłowiono do mniejszego zbiornika na zapleczu – by były bezpieczne, i by opiekunowie mogli mieć kontrolę nad ich odchowem. Jak podkreślają, pierwsze dwa tygodnie są kluczowe i dziś można już mówić o sukcesie – płaszczki czują się dobrze.
Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia zawiera przerażające wnioski. Wielka Rafa Koralowa może zniknąć. Miejsce, w którym się...
zobacz więcej
Patelnica wstęgoogonowa to gatunek przydennej płaszczki występującej w Oceanie Spokojnym – od wybrzeży Afryki po Japonię. Zamieszkuje głównie wody przybrzeżne i rafy koralowe.
Dorosły osobnik osiąga średnicę talerza do 3 m przy masie nawet 150 kg.
– W hodowli zamkniętej należy do trudnych gatunków. Powodem są nie tylko spektakularne gabaryty, ale również wymagania środowiskowe i żywieniowe. Do tego wiedza na temat gatunku jest niewielka, a fachowa literatura bardzo skąpa – zwróciła uwagę Joanna Kij.
W efekcie patelnica wstęgoogonowa nie jest częstym mieszkańcem ogrodów zoologicznych i oceanariów. W Europie tylko trzy z nich prowadzą hodowlę i żaden nie odnotował jeszcze narodzin młodych.