RAPORT

Pogarda

Co hamuje rozwój elektromobilności? Analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Głównymi barierami dla rozwoju elektromobilności są cena oraz mała dostępność punktów ładowania (fot. M.Fludra/NurPhoto/Getty Images)
Głównymi barierami dla rozwoju elektromobilności są cena oraz mała dostępność punktów ładowania (fot. M.Fludra/NurPhoto/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Głównymi barierami rozwoju elektromobilności są cena i mała dostępność punktów ładowania – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W ich opinii Polska ma ok. 0,8 proc. wszystkich takich punktów w Unii Europejskiej.

Ruszył nabór wniosków o dotację do zakupu samochodów elektrycznych

Ruszył nabór wniosków o dotację dla osób fizycznych do zakupu samochodów elektrycznych z programu „Mój elektryk”. Dotacja dla nabywców...

zobacz więcej

Jak zaznaczył PIE, elektromobilność w Polsce rozwija się jedynie w kilku miastach.

„Przez ostatnie 2,5 roku 80 proc. samochodów elektrycznych była rejestrowana w 7 województwach” – stwierdzili analitycy w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”. Wskazali, że o ile dwa lata temu blisko 30 proc. rejestracji odbywało się wokół aglomeracji warszawskiej, teraz udział ten jest bliższy 23 proc.

Wzrósł odsetek rejestracji w województwach śląskim (+5 pkt. proc.) oraz pomorskim (+2,7 pkt. proc.).

Według danych z systemu CEPIK udział samochodów elektrycznych w ogólnej liczbie rejestrowanych pojazdów osobowych zwiększył się w Polsce w ostatnim roku z 0,3 proc. do 0,7 proc. Zgodnie z danymi ACEA w państwach UE odsetek ten wzrósł dwukrotnie, z 3,5 proc. do 7,5 proc.

Na polskich drogach wciąż pojawia się zdecydowanie więcej samochodów napędzanych silnikiem diesel – dane CEPIK wskazują, że jest to 33 proc. wszystkich pojazdów, podczas gdy średnio w UE odsetek ten nieznacznie przekracza 20 proc.

Koreańczycy stawiają na Polskę. Największa inwestycja w historii

SK IE Technology, spółka z grupy SK Innovation, koreański potentat w produkcji baterii do samochodów elektrycznych i ich komponentów, zainwestuje w...

zobacz więcej

„Głównymi barierami dla rozwoju elektromobilności są cena oraz mała dostępność punktów ładowania” – stwierdzili eksperci PIE. Zwrócili uwagę, że Polska ma teraz „jedynie ok. 0,8 proc. wszystkich punktów w Unii Europejskiej”.

Z kolei Niemcy mają takich punktów ponad 26 razy więcej. „Nasz kraj jest również drugim najsłabszym w UE pod względem liczby punktów ładowania” – dodali.

Celem państw UE jest przygotowanie jednego punktu ładowania na każde 10 pojazdów elektrycznych. Analitycy przypomnieli, że we wrześniu 2020 r. w Polsce plan wykonano w 12 proc. Niżej znalazła się tylko Bułgaria (8 proc.), a liderami są: Litwa, Łotwa i Holandia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według przytoczonych przez PIE badań Polacy chcą sięgać po samochody elektryczne. Sondaż InsightOut Lab przygotowany we współpracy z marką Volkswagen wskazuje, że połowa ankietowanych osób chce mieć taki samochód, a 22 proc. bierze pod uwagę jego zakup.

Z kolei 97 proc. posiadaczy aut elektrycznych zadeklarowało, że nie zamieniłoby go na spalinowe. Właściciele samochodów elektrycznych są uprawnieni do korzystania z buspasów i darmowego parkowania w strefach płatnego postoju – według badań, przywileje te są atrakcyjne dla 66 proc. ankietowanych Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej