RAPORT

Pogarda

Nowa kombinacja leków skuteczna przeciwko SARS-CoV-2

Badania dają obiecujące wyniki (fot. Shutterstock)
Badania dają obiecujące wyniki (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Wczesne testy na zwierzętach i kulturach komórkowych wskazują, że połączenie nafamostatu z pegylowanym interferonem alfa (Pegasys) może tłumić zakażenie wirusem SARS-CoV-2. O nowej kombinacji substancji informuje pismo „Viruses”. COVID-19 i wirus SARS-CoV-2 nadal stanowią poważne zagrożenie w dużej części świata. Problemem jest zwłaszcza brak skutecznych, dostępnych i łatwych w dystrybucji leków.

Tabletki przeciw COVID-19. Pfizer rozpoczął testy

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozpoczął zaawansowane etapy testów nad działaniem leku doustnego, który...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Obiecujące wyniki dały badania nad nową kombinacją leków – nafamostatem i pegylowanym interferonem alfa (Pegasys, IFNα). Takie połączenie wydaje się być dostępne i skuteczne. W grupie badawczej przeważają naukowcy norwescy, ale współpracują oni z francuską firmą zajmującą się medycyną precyzyjną Oncodesign oraz uniwersytetami w Dorpacie (Estonia) i w Helsinkach (Finlandia).

– Ta kombinacja skutecznie tłumi infekcję – wskazał prof. Denis Kainov z Wydziału Medycyny Klinicznej i Molekularnej Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim. Co prawda doświadczenia przeprowadzono na hodowlach komórkowych i chomikach, ale połączenie powinno działać również w przypadku ludzi.

Nafamostat jest już stosowany jako monoterapia przeciwko COVID-19 i przechodzi szeroko zakrojone testy między innymi w Japonii. Pegasys jest stosowany głównie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

– Oba leki atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2, który odgrywa kluczową rolę w replikacji wirusa – powiedział prof. Magnar Bjørås.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Nafamostat jest niedrogi. Minusem IFNα jest jego wyższy koszt. Oba leki są skuteczne w niewielkiej dawce, co oprócz korzyści ekonomicznych oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych.

Przeczytaj także: Szczepionka mRNA przyjęta po przejściu COVID-19 silniej neutralizuje wariant delta

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej