RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kopalnia Turów: Po rozmowach z Czechami nadal brak porozumienia

„Bardzo dobra polska oferta nie została przyjęta” (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
„Bardzo dobra polska oferta nie została przyjęta” (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Najnowsze

Popularne

Delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia w sprawie kopalni Turów. Jak uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, „bardzo dobra polska oferta nie została przyjęta” i doszło do „eskalacji czeskich żądań”.

Polska powinna zamknąć Turów i zacząć płacić kary? [SONDAŻ]

Prawie połowa Polaków jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech...

zobacz więcej

Szef polskiego resortu klimatu i środowiska zaznaczył, że oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, „stanowi najlepszy dowód na dobrą wolę Polaków i chęć zażegnania sporu pomiędzy oboma krajami”. – Niepowodzenie rozmów w Pradze sprawi, że ucierpią społeczności po obu stronach granicy - podkreślił Kurtyka.

– Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w regionie bezpośrednio sąsiadującym z terenami KWB Turów. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacją żądań strony czeskiej– powiedział w Pradze cytowany przez MKiŚ minister Michał Kurtyka.

– Oferta zawierała konkretne kwoty, które chcieliśmy przeznaczyć na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Oferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm – dodał minister.

– Największym przegranym dzisiejszej decyzji o odrzuceniu oferty jest lokalna społeczność po obu stronach granicy – powiedział szef MKiŚ i dodał, że wielkim przegranym są także stosunki polsko-czeskie.

Kopalnia Turów. Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie specjalnego funduszu

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone...

zobacz więcej

– Strona czeska zaczęła zachowywać się w sposób irracjonalny i oderwany od rzeczywistości – ocenił postawę delegacji Czech podczas rozmów wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński. Wyjaśnił, że strona czeska zaczęła domagać się wprowadzenia klauzuli, która uniemożliwiłaby w przyszłości wypowiedzenie porozumienia.

– Takich rozwiązań nie spotyka się w partnerskich umowach międzynarodowych – ocenił polski minister. Zauważył, że taką klauzulę zawierało porozumienie z Rosją o dostawach gazu przez rurociąg jamalski.

Wiceszef polskiego MSZ przyznał, że jest zawiedziony brakiem porozumienia. Zarazem zaznaczył, że propozycje strony polskiej są w mocy i możliwy jest powrót do negocjacji.

Czeski minister środowiska Richad Brabec powiedział dziennikarzom po zakończeniu rozmów, że polsko-czeskie porozumienie jest w zasadzie uzgodnione. Głównym punktem sporu jest rozbieżne podejście Polski i Czech do czasu obowiązywania umowy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Brabec zakwestionował ocenę polskich negocjatorów o „eskalacji czeskich żądań”. Jego zdaniem klauzula dotycząca braku możliwości wypowiedzenia porozumienia w sprawie kopalni Turów była zapisana w projekcie porozumienia od początku negocjacji.

Minister wskazał też, że nie chce rozwijać tego wątku, ponieważ nie ma zwyczaju komunikować się z drugą stroną za pośrednictwem mediów.

Przeczytaj także: Sprawa kopalni Turów. „TSUE przekroczył swoje uprawnienia”

Podczas konferencji prasowej Richard Brabec zasygnalizował, że „obie strony są gotowe do powrotu do negocjacji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej