RAPORT

Wojna na Ukrainie

Inflacja w Niemczech na rekordowym poziomie. Przekroczyła 4 proc.

We wrześniu inflacja w Niemczech przekroczyła poziom 4 proc. (fot. Shutterstock/canadastock)
We wrześniu inflacja w Niemczech przekroczyła poziom 4 proc. (fot. Shutterstock/canadastock)

Inflacja w Niemczech przekroczyła poziom 4 proc. To najwyższa wartość od 1993 r. – podał w czwartek federalny Urząd Statystyczny.

Ile węgla wydobywają Polska, Niemcy i Czechy? Oto liczby

Niemcy i Czechy sugerują, że są państwami ekologicznymi, a tylko Polska na masową skalę wydobywa i zużywa węgiel. Tymczasem gdy Polska wydobywa 46...

zobacz więcej

Wzrost cen spowodował, że we wrześniu inflacja w Niemczech przekroczyła poziom 4 proc., po raz pierwszy od 28 lat. Ceny towarów i usług wzrosły średnio o 4,1 proc. – wynika z szacunkowych danych federalnego Urzędu Statystycznego.

Największym motorem napędowym wzrostu cen w Niemczech okazała się po raz kolejny energia: we wrześniu br. kosztowała o 14,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei ceny żywności wzrosły przez ostatni rok o 4,9 proc., usługi o 2,5 proc., czynsze za mieszkania – o 1,4 proc. Ceny w Niemczech rosną nieustannie od końca 2020 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Tendencja wzrostowa


Również w innych krajach strefy euro ceny konsumpcyjne we wrześniu wykazywały tendencję wzrostową, np. w Hiszpanii wzrosły o 4 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ub.r. We Francji, mierzone według nieco inaczej skomponowanej normy europejskiej (HICP), wzrosły o 2,7 proc. – informuje portal ekonomiczny „Handelsblatt”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej