RAPORT

Tusk kontra Tusk

Musical „Marie Curie”. Polska noblistka widziana oczami Koreańczyków

Musical „Marie Curie” (fot. Centrum Kultury Koreańskiej)
Musical „Marie Curie” (fot. Centrum Kultury Koreańskiej)

7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Skłodowkiej-Curie, w warszawskiej Kinotece odbędą się specjalne projekcje musicalu „Marie Curie”. Spektakl będzie jednym z punktów programu Koreańskiej Jesieni w Warszawie. Głównym organizatorem pokazów jest Centrum Kultury Koreańskiej, a partnerami wydarzenia są Kinoteka oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w stolicy.

Podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie na sprzedaż. Jest decyzja rządu

Dziennik „Le Parisien”, poinformował kilka dni temu, że dawny dom Piotra Curie i Marii Skłodowskiej-Curie został wystawiony na sprzedaż w cenie 790...

zobacz więcej

Maria Skłodowska-Curie, znana ze swych dokonań naukowych, zainspirowała również Koreańczyków, którzy stworzyli wyjątkowy musical pt. „Marie Curie”. Jak informują organizatorzy wydarzenia, pierwsze pokazy odbywały się już w 2018 roku, a dwa lata później przygotowano nową adaptację. Centrum Kultury Koreańskiej organizuje na początku listopada specjalną projekcję spektaklu w ramach Koreańskiej Jesieni w Warszawie.

Scenariusz musicalu „Marie Curie” autorstwa Se Eun Choun łączy w sobie prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii. Musical dużo uwagi poświęca ich relacji. Dramaturg poruszyła również kwestię trudnej sytuacji imigrantów. Muzyka, choreografia oraz scenografia autorstwa Mi kyung Kim zostały dostosowane do większej sceny i publiczności. Za reżyserię adaptacji musicalu odpowiada Tae Hyung Kim.

Spektakl „Marie Curie” okazał się najlepszym musicalem roku – podczas piątej edycji gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu; otrzymał pięć statuetek, grand prix, nagrodę dla najlepszego reżysera; doceniono także scenariusz i muzykę; został też uznany za najlepszą oryginalną produkcję roku.

Zobacz także: Najdłuższy tunel drogowy w Belgii może otrzymać imię Marii Skłodowskiej-Curie


Wielka uczona. Pamiątki po niej będą promieniowały przez 1,5 tysiąca lat

85 lat temu, 4 lipca 1934 roku, zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, dwukrotna laureatka...

zobacz więcej

Rezerwacja biletów na projekcje zostanie otwarta w połowie października na stronie internetowej Centrum Kultury Koreańskiej (pl.korean-culture.org) oraz stronie CKK Performing Arts (kperformance-ckk.org).

Ponadto od 23 września w CKK można oglądać wystawę „Strefa Marii Skłodowskiej-Curie”, na której znajdują się materiały dotyczące musicalu i laboratorium badaczki. Od 6 listopada do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie będzie dostępna wystawa „Kącik koreańskiego musicalu Marie Curie” z materiałami o musicalu oraz z koreańskimi książkami o polskiej noblistce. Wstęp na projekcje i wspomniane wydarzenia będzie bezpłatny.

Zobacz także: Rząd chce kupić Dom Marii Skłodowskiej-CurieAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej