RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Coraz więcej kobiet rezygnuje z maskowania siwizny

72 proc. kobiet obawia się siwienia (fot. shutterstock/goodluz)
72 proc. kobiet obawia się siwienia (fot. shutterstock/goodluz)

Zapanowała moda na siwe włosy. Coraz częściej siwizna nie jest postrzegana jako defekt, który za wszelką cenę należy ukryć, lecz jako w pełni naturalny, a nawet atrakcyjny element wizerunku. Nie zmieniło się jedno – srebrne kosmyki dodają lat, zwłaszcza paniom.

Naukowcy odwrócili proces starzenia komórek układu odpornościowego

W dobie globalnej walki z pandemią koronawirusa takie odkrycie może być na wagę złota. Jak donosi dziennik „Jerusalem Post” naukowcy z Izraelskiego...

zobacz więcej

Za sprawą takich gwiazd jak Helen Mirren, Jodie Foster czy Andie McDowell, która zachwyciła fanów prezentując w Cannes burzę srebrnych loków, siwe włosy wróciły do łask. Coraz więcej kobiet rezygnuje z maskowania siwizny, stawiając na naturalny wygląd.

Choć ten uwalniający spod jarzma ciągłych wizyt u fryzjera trend skradł serca milionów pań, muszą one liczyć się z tym, że siwe włosy dodają im lat – i to znacznie bardziej niż panom. Takie wnioski płyną z nowego sondażu autorstwa brytyjskich uczonych z kliniki transplantacji włosów Crown Clinic w Manchesterze.

Podróż w czasie                      


Badacze przeprowadzili ankietę z udziałem tysiąca osób. Pokazano im zdjęcia dziesięciu kobiet i dziesięciu mężczyzn o siwych włosach oraz cyfrowo zmienione wersje fotografii, na których pozbawiono ich siwizny.

Zdaniem uczestników  srebrne kosmyki postarzały kobiety średnio o sześć lat, podczas  gdy panów jedynie o trzy.

 Sondaż ujawnił zarazem, że aż 75 proc. kobiet i zaledwie 20 proc. mężczyzn farbuje włosy, by ukryć siwienie. Uczeni odkryli również, że 72 proc. kobiet obawia się siwienia, a 62 proc. twierdzi, że siwe włosy postarzają bardziej niż cokolwiek innego.

Mężczyźni mniej przejmują się siwieniem                        


Jak podkreśla dr Asim Shahmalak, kierownik Crown Clinic, panowie nie są tak wielkimi szczęściarzami, jak mogłoby się wydawać. Mają bowiem nierzadko znacznie poważniejszy problem z fryzurą niż siwiejące panie.

– Mężczyźni w dużo mniejszym stopniu przejmują się siwieniem,  bo wyraźniejszym czynnikiem postarzającym jest dla nich łysienie typu męskiego, które jest powszechnym zjawiskiem. Z całą pewnością woleliby być siwi niż łysi – kwituje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej