RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Żakowski i Nizinkiewicz o Tusku: Jak zając z kapusty. Jest gorzej niż było

Donald Tusk, Jacek Żakowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Stach Leszczyński)
Donald Tusk, Jacek Żakowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik, Stach Leszczyński)

Najnowsze

Popularne

Opozycja zrzuciła bombę atomową, którą był powrót Donalda Tuska. Sondaże pokazały, że jest gorzej, niż było – pisze w „Gazecie Wyborczej” Jacek Żakowski. Jacek Nizinkiewicz krytykując szefa PO w „Rzeczpospolitej” twierdzi, że „wyskakuje jak zając z kapusty”.

„Nie mamy planu, na razie gramy na polaryzację”. Polityk PO gorzko o Tusku

Nie mamy planu na lata, działamy krok po kroku – powiedział anonimowo polityk z kierownictwa Platformy Obywatelskiej. Zaznacza, że „na razie...

zobacz więcej

Żakowski w „GW” twierdzi, że Donald Tusk „to za mało” dla opozycji. Zdaniem publicysty „opozycja zrzuciła bombę atomową, którą był powrót Tuska”, ale sondaże pokazały, że jest „gorzej, niż było”.

„PO rośnie, ale słabną Hołownia, PSL i Lewica, a wyłania się, mająca w sondażu Ipsos dla OKO.press i „Wyborczej" 238 mandatów, koalicja PiS/SP (189 mandatów) – Konfederacja (49), która ostatecznie wyprowadzi nas z Unii i skończy z demokracją” – pisze Żakowski.

Następnie autor przedstawia opozycji „do wyboru” cztery strategie. W pierwszej „PO odbiera głosy PiS” i rządzi opozycja. W drugiej – „Tusk może znów próbować z Kaczyńskim”. Kolejna to jego zdaniem – prawybory i jedna lista. Ostatnia – Żakowski liczy, że do Sejmu mogłaby wejść Agrounia, która wzmocniłaby opozycję. „By tak było, trzeba dać Agrounii szansę – umieszczać ją w sondażach, zapraszać do programów, poważnie traktować. Można to łączyć z innymi wariantami” – pisze.

Z kolei Jacek Nizinkiewicz pisze w „Rzeczpospolitej”, że Donald Tusk „pojawia się i znika”. „Przez większą część tygodnia jest niewidoczny. Wrócił do leniwego uprawiania polityki, kiedy weekend zaczynał się dla niego w czwartek, a kończył we wtorek. Na problemy reaguje w starym stylu, wyczekując na reakcję innych, potem wyciąga wnioski i dopiero po jakimś czasie wyskakuje jak zając z kapusty, zajmując stanowisko” – czytamy.

W jego ocenie były premier „obsadził się w roli pierwszego recenzenta działań PiS, udzielając gładkich wywiadów, w których nie jest dociskany, choćby o konkretną wizję rządów PO, program partii oraz Polskę po PiS-ie". „Jeśli rządziłaby PO, to czy skończyłby się nepotyzm i obsadzanie spółek Skarbu Państwa swoimi ludźmi?” – zastanawia się.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej