RAPORT

Pogarda

Setki migrantów koczują na lotnisku w Mińsku [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Każdego dnia kilkaset migrantów przylatuje do Mińska, skąd białoruskie służby rozwożą ich na granicę z Polską, Litwą lub Łotwą. Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan opublikował na Twitterze nagranie, na którym widać, jak setki osób koczują na lotnisku, czekając na wizę wjazdową na Białoruś.

Straż Graniczna: Służby białoruskie rozdają cudzoziemcom mundury [WIDEO]

Spodziewamy się kolejnych prowokacji ze strony białoruskiej. Służby białoruskie dają mundury cudzoziemcom koczującym po ich stronie, pomimo tego,...

zobacz więcej

Władze w Mińsku odpierają zarzuty o celowe wywołanie kryzysu migracyjnego w sąsiadujących z nimi państwami Unii Europejskiej i Polską. Przekonują, że nielegalny tranzyt organizują obywatele innych państw, a migranci docierają na Białoruś, korzystając z lotniczego ruchu bezwizowego, który ma sprzyjać „rozwojowi kontaktów biznesowych, międzyludzkich, turystyki”.

Na początku lipca Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że Białoruś nie będzie wstrzymywać nielegalnej migracji do krajów UE, ponieważ z powodu sankcji „nie ma na to ani pieniędzy, ani sił” – przypominają media.

Tymczasem na ulicach Mińska grupy migrantów stały się codziennym widokiem. Przed znajdującym się w centrum miasta kompleksem handlowym Gallerieja codziennie widać kilkuosobowe grupy mężczyzn, rzadziej kobiet, o „niesłowiańskim wyglądzie”, które z plecakami i reklamówkami oczekują tam na taksówki. Mówiących po arabsku mężczyzn można też spotkać na przykład w centrum handlowym Dana Mall na północy Mińska.

W sieciach społecznościowych można również znaleźć zdjęcia i nagrania wideo z innych punktów Mińska, na przykład z rynku Nowyj Lebiażyj.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

We wtorek rząd zdecydował, że zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Z harmonogramu obrad Sejmu wynika, że wniosek prezydenta Dudy w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i województwa lubelskiego ma być rozpatrzony w czwartek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej