
Alaksandr Łukaszenka próbuje we współpracy z Rosją stworzyć wiodący przez Polskę północny szlak migracyjny do UE – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Już w 2015 r. z Rosji do Norwegii i Finlandii przez tzw. północny czy arktyczny szlak migracyjny przedostało się ok. 6 tys. osób. W 2016 r. Finlandia oskarżała Rosję o ułatwianie migracji do UE.
Strona białoruska dociera do polskich dziennikarzy z ofertą wyjazdu na Białoruś – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych...
zobacz więcej
Między październikiem a grudniem 2015 r. do Finlandii, a także do będącej członkiem strefy Schengen, ale nienależącej do Unii Europejskiej Norwegii przedostało się z Rosji ok 6 tys. osób szukających azylu – przypomina Frontex, zajmująca się ochroną europejskich granic agencja UE.
Korzystający w 2015 r. z północnego szlaku migracyjnego byli głównie Syryjczykami i Afgańczykami. Przybywali do Rosji, następnie kierowali się do położonego na dalekiej północy kraju miasta Nikel i przekraczali granicę w Storskog, na jedynym lądowym przejściu granicznym między Norwegią i Rosją.
Od piątku zaniepokojeni mieszkańcy Grodna, leżącego kilka kilometrów od granicy z Polską, informują redakcję telewizji Biełsat o grupach migrantów...
zobacz więcej
Szef MSW Finlandii Petteri Orpo krytykował wówczas Rosję za ułatwianie przekraczania granicy przez migrantów. Jak informowały fińskie media, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) pomagała w organizowaniu ruchu migrantów po rosyjskiej stronie granicy.
Zgodnie z fińskimi przepisami granicy nie można było przekraczać pieszo ani na rowerze, dlatego ubiegający się o azyl zaczęli korzystać ze starych rosyjskich samochodów. Fińscy strażnicy graniczni skonfiskowali ok. 50 takich maszyn.
Trzy lata kary więzienia w zawieszeniu dla 27-letniego Polaka za przemyt migrantów przez kanał La Manche. Taki wyrok wydał w środę sąd w Amiens –...
zobacz więcej
– Białoruś otworzyła Irakijczykom furtkę, dzięki której mogą bardzo komfortowo dostać się do Unii Europejskiej, bardzo szybko, bardzo tanio, do tego mają też wszechstronne wsparcie ze strony białoruskich władz – mówił miesiąc temu białoruski dziennikarz, były redaktor naczelny portalu Nexta Tadeusz Giczan.
Wyjaśniał, że białoruskie władze pomagają migrantom m.in. zwiększając liczbę połączeń lotniczych np. z Irakiem czy ułatwiając im przemieszczenie się z Mińska na tereny przygraniczne.
Według Frontexu od stycznia do sierpnia wschodnią granicę UE nielegalnie przekroczyło 5,3 tys. osób. W tym samym czasie przez prowadzący Morzem Śródziemnym szlak środkowośródziemnomorski do Unii przedostało się ponad 40 tys. migrantów.
Przez wiodący do Grecji szlak wschodniośródziemnomorski – 11 tys., a przez prowadzący na Węgry szlak zachodniobałkański – 27 tys.