RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pytania o dużą transakcję w Gdańsku. Na Onecie pojawił się artykuł sponsorowany

W tej sprawie zawiadomiono CBA (fot. Shutterstock)
W tej sprawie zawiadomiono CBA (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Miasto Gdańsk chce przejąć spółkę Saur Neptun Gdańsk za 45 mln zł. Zdaniem posła PiS Kacpra Płażyńskiego miasto płaci potężną kwotę za coś, co i tak za kilkanaście miesięcy byłoby jego własnością; w tej sprawie zawiadomił CBA. Teraz na Onecie ukazał się sponsorowany przez miasto Gdańsk artykuł w obronie transakcji. Miejski radny Przemysław Majewski pyta, czy do 45 mln zł „należy doliczyć kupowane wywiady na Onet”.

Gdańsk chce wydać 45 mln zł. Płażyński ostrzega: Kupujemy coś, co jest nasze

Władze Gdańska poinformowały, że odkupią od Francuzów posiadane przez nich 51 proc. udziałów przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Saur...

zobacz więcej

Władze Gdańska poinformowały, że odkupią od Francuzów 51 proc. udziałów przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego Saur Neptun Gdańsk, a firma stanie się przedsiębiorstwem w stu procentach należących do miasta.

– Jesteśmy przekonani, że 30 lat po transformacji mamy wiedzę, umiejętności i środki, aby kontynuować usługi dla mieszkańców samodzielnie. Dlatego poleciłam podjęcie działań zmierzających do przejęcia pełnej kontroli nad systemem wodno-kanalizacyjnym w Gdańsku – mówiła we wrześniu prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Płażyński pyta o zasadność transakcji


Poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński w sprawie tej gigantycznej transakcji zawiadomił Centralne Biuro Antykorupcyjne. Polityk twierdzi, że za 15 miesięcy infrastruktura i tak znalazłaby się w rękach Gdańska, bo kończy się 30-letnia umowa na dzierżawę.

– Zamiast poczekać rok, prezydent Dulkiewicz chce napchać Francuzom kabzę – stwierdził Płażyński. W ocenie parlamentarzysty dojść może do „wyprowadzenia z kieszeni mieszkańców Gdańska kolejnych milionów za granicę”. W obronie transakcji w sponsorowanym artykule na Onecie („materiał powstał we współpracy z partnerem – Urząd Miejski w Gdańsku”) wypowiedział się Piotr Grzelak, zastępca Gdańska prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Gigantyczna transakcja w Gdańsku. Płażyński zawiadamia CBA

– Zwróciłem się do szefa CBA o objęcie monitoringiem planowanej przez Aleksandrę Dulkiewicz transakcji zakupu za 45 mln zł od Francuzów 51 proc....

zobacz więcej

Odnosząc się do zarzutów Płażyńskiego, że wszystko to w styczniu 2023 r. wróci do miasta, Grzelak ocenił, że „nic z tego nie wróci”.

– Warunkiem jest odkupienie udziałów od Francuzów. Musimy się porozumieć, inaczej te elementy pozostaną w spółce, w której miasto nie ma większości. W styczniu 2023 r. skończy się jedynie kontrakt z miastem, SNG nie będzie mogła dostarczać wody mieszkańcom. Jeśli nie podejmiemy działań, będziemy mieli rury i obiekty w jednej spółce, narzędzia do ich obsługi i niezbędne pozwolenia w drugiej, ale nie będziemy mogli ich używać. Zakończenie kontraktu nie oznacza automatycznego przejścia francuskich udziałów na naszą własność – mówi w artykule sponsorowanym.

Grzelak pytany, co by się stało, gdyby miasto nie przejęło udziałów i poczekało do wygaśnięcia umowy, twierdzi, że „nic by nie było”.

– Dosłownie. Nie byłoby obsługi sieci, nie pracowałoby laboratorium, a ludzie nie mieliby pracy. Taki scenariusz jest abstrakcyjny. To przepis na chaos. Jak moglibyśmy dopuścić do braku wody w kranach czy braku odbioru ścieków? To by była skrajna nieodpowiedzialność, działanie na szkodę mieszkańców, zachwianie bezpieczeństwem miasta! Niemniej propozycja jednego z posłów, który na siłę próbuje nam wykazać niegospodarność, do tego prowadzi – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przypomnijmy, jak pisał Płażyński, „Saur Neptun Gdańsk nie ma żadnych cennych aktywów. Jedyne, co realnie posiada, to umowa dzierżawy infrastruktury miejskiej, która kończy się za 15 miesięcy. W SNG Gdańsk ma 49 proc. Mamy więc wszelki dostęp do dokumentów, pracowników, danych, know how” – oznajmiał.

„To absurd. Co więcej, Sopot, który nie miał żadnych udziałów w SNG (a więc i know how), w tym roku rozwiązał z SNG umowę, a obsługę wodociągów przejęła nowa powołana spółka miejska Aqua Sopot” – napisał polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej