RAPORT

Pogarda

Handel ludźmi w Niemczech przybiera na sile. Wśród ofiar setki nieletnich

Według BKA zauważalny jest wśród ofiar wzrost liczby młodych ludzi (fot. Pexels)
Według BKA zauważalny jest wśród ofiar wzrost liczby młodych ludzi (fot. Pexels)

Najnowsze

Popularne

W Niemczech wzrosła liczba dochodzeń policyjnych związanych z handlem żywym towarem. W 2020 roku zakończono 465 postępowań – o 22,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA), zauważalnie wzrosła liczba ofiar wśród młodych ludzi – informuje serwis „Tagesschau”.

„Oferowali pracę za seks”. Wśród podejrzanych pracownicy WHO

Niezależna komisja do spraw nadużyć seksualnych w Demokratycznej Republice Konga (DRK) stwierdziła, że 21 z 83 domniemanych sprawców z działającej...

zobacz więcej

BKA w opublikowanym 28 września „Federalnym raporcie sytuacyjnym o handlu i wykorzystywaniu ludzi” poinformował o przeprowadzeniu w ciągu ubiegłego roku 465 postępowań, dotyczących między innymi zmuszania do prostytucji czy wykorzystywania seksualnego, w tym nieletnich i dzieci.

W sprawach związanych z handlem ludźmi niemiecka policja odnotowała znaczny wzrost liczby śledztw w 2020 roku. „W porównaniu do 2019 roku jest to wzrost o 22,7 proc., przy czym należy mieć na uwadze dużą liczbę niezgłoszonych przypadków” – podkreśla „Tagesschau”. Aż 291 postępowań dotyczyło wykorzystywania seksualnego, stręczycielstwa lub przymusowej prostytucji, mimo że liczba tych przestępstw jest niższa niż średnia z ostatnich pięciu lat.

Komercyjne wykorzystywanie seksualne nieletnich


Według BKA zauważalny jest wśród ofiar wzrost liczby młodych ludzi. W 178 postępowaniach, dotyczących komercyjnego wykorzystywania seksualnego nieletnich (wykorzystywanie do pornografii dziecięcej, zmuszanie nieletnich do czynności seksualnych i tym podobnych) zidentyfikowano łącznie 251 ofiar – było to o 62 proc. więcej, niż rok wcześniej.

W czasie pandemii policja zauważyła nowy trend w wykorzystywaniu nieletnich, tak zwane spotkania za kieszonkowe. Kontakt przestępców z nieletnimi odbywał się często za pośrednictwem internetu. „Ograniczenia, takie jak zamykanie szkół, spowodowały zwiększenie liczby tych wykroczeń, a jednocześnie zmniejszyła się możliwość ich wykrycia” – podkreślono w raporcie. W czasie kwarantanny dzieci i młodzież spędzały znacznie więcej czasu w internecie. Często „seks przez internet” oferowali właśnie nieletni, jako „spotkanie za kieszonkowe”. „Nawet jeśli odbywało się to dobrowolnie, a młodzi ludzie nie byli do tego zmuszani przez osoby trzecie, z punktu widzenia prawa jest to działanie klasyfikowane jako wykorzystywanie seksualne nieletnich, ponieważ z ofert tych korzystały zwykle osoby pełnoletnie” – zaznacza „Tagesschau”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Do handlu ludźmi zalicza się nie tylko przestępstwa seksualne czy przymusową prostytucję, ale też zmuszanie do zawierania małżeństw. Najmłodsza ofiara miała 12 lat. W 2019 roku były tylko dwa procesy, rok później – już 13. Ponadto w raporcie uwzględniono też przypadki zmuszania do żebrania i wykorzystywania w pracy. „Zakładamy dużą liczbę niezgłoszonych przypadków przestępstw w obszarach handlu i wyzysku ludźmi” – podsumowuje BKA.

W raporcie BKA zostały zawarte informacje, zebrane na podstawie doniesień policji kryminalnej, BKA, policji federalnej i służb celnych z postępowań mających miejsce na terenie Niemiec, które zostały zakończone w 2020 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej