RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mars zamilknie. To się zdarza raz na dwa lata

Łazik Perseverance będzie realizował swoją misję (fot. NASA)
Łazik Perseverance będzie realizował swoją misję (fot. NASA)

Oficjalnie Mars to pierwsza planeta, jaką znamy, o której wiemy, że jest zamieszkana przez roboty, żywych organizmów na razie nie ludzkość tam dotąd nie odkryła. Od 2 do 16 października żadni mieszkańcy Czerwonej Planety nie będą mogli się kontaktować z Ziemią.

Łazik VIPER poleci na Księżyc w poszukiwaniu wody

NASA potwierdza, że jej łazik w 2023 r. ma wylądować w okolicy bieguna południowego na Księżycu – jednego z najzimniejszych miejsc w Układzie...

zobacz więcej

Portal „Puls Kosmosu” wskazuje, że Mars i Ziemia znajdą się w tym czasie po przeciwnych stronach Słońca. W efekcie żadne sygnały z Marsa na Ziemię ani z Ziemi na Marsa nie dotrą, bowiem Słońce będzie stało na ich drodze. Do takiej sytuacji dochodzi raz na dwa lata.

Eksperci tłumaczą, że przerwa w komunikacji związana jest z bezpieczeństwem misji. W bezpośrednim otoczeniu Słońca jest mnóstwo zjonizowanego gazu, który mógłby wprowadzać sporo zakłóceń do sygnałów przesyłanych z Ziemi na Marsa. Istnieje ryzyko, że sygnał mógłby zostać zniekształcony po drodze. Wykonanie przez łazik czy orbiter nieprawidłowej komendy mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia, czy też utratę możliwości komunikacji z Ziemią.

Zadania dla sond


Na okres od 2 do 16 października wszystkie sondy działające aktualnie w okolicach lub na powierzchni Marsa otrzymały listę zadań i same będą realizowały swoją misję bez możliwości kontaktu z Ziemią.

Łazik Perseverance skupi się na pomiarach pogodowych oraz spróbuje zarejestrować wiry pyłowe za pomocą swoich kamer. Helikopter Ingenuity, który dotarł wraz z nim na powierzchnię Marsa, pozostanie tam, gdzie stoi, w odległości 175 metrów od łazika. Na razie nie będzie planował kolejnego lotu, najbliższy inżynierowie planują na druga połowę października. Łazik Curiosity – podobnie do swojego młodszego brata – skupi się na pomiarach warunków pogodowych w bezpośrednim otoczeniu. Z kolei Lądownik InSight nadal będzie nasłuchiwał dźwięków dochodzących z wnętrza planety, zaś sondy znajdujące się na orbicie – Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter oraz Maven – będą wykonywały dalsze obserwacje powierzchni i atmosfery planety, jednocześnie odbierając dane od lądowników i łazików znajdujących się na powierzchni planety.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej