RAPORT

Pogarda

Straż Graniczna: Służby białoruskie rozdają cudzoziemcom mundury [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Spodziewamy się kolejnych prowokacji ze strony białoruskiej. Służby białoruskie dają mundury cudzoziemcom koczującym po ich stronie, pomimo tego, że wcześniej dostarczana była im kilkukrotnie pomoc, w tym ciepła odzież, od przedstawicieli pozarządowych organizacji na Białorusi – napisała Straż Graniczna na Twitterze

Białorusini docierają do polskich dziennikarzy. Organizują wyjazd na granicę

Strona białoruska dociera do polskich dziennikarzy z ofertą wyjazdu na Białoruś – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych...

zobacz więcej

Do informacji Straży Granicznej odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Łukaszenka wykorzystuje cynicznie migrantów do destabilizowania Polski, Litwy i Łotwy. Ostatnie informacje Straży Granicznej wskazują, że Białorusini przekazują migrantom w Usnarzu mundury. Kolejne prowokacje bardzo prawdopodobne” – napisał na Twitterze.

– Od kilku tygodni widać wzmożoną aktywność strony białoruskiej, której funkcjonariusze aktywnie włączają się w organizowanie incydentów i prowokacji, niektóre wyglądają bardzo groźnie – powiedział we wtorek Polskiej Agencji Prasowej rzecznik.

– Polegają one na oddziaływaniu na morale żołnierzy i funkcjonariuszy, obrażaniu wulgarnymi sformułowaniami, oskarżaniu o stosowanie faszystowskich metod – dodał. Jak powiedział, białoruskie służby nagrywają też materiały z Polakami, by wykorzystywać je propagandowo.

Troje imigrantów wyciągniętych z bagien. „Kilka kilometrów od trójstyku granic”

Polskie służby na terenach bagiennych w okolicy Tarasiuk pod Włodawą uratowały troje imigrantów – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

– Mamy do czynienia również z bardzo poważnymi incydentami, jak oddawanie strzałów w powietrze na widok Polaków; mieliśmy również do czynienia z oddawaniem tak zwanego pustego strzału – przekazał rzecznik. Białoruski pogranicznik przeładowuje broń, celuje i naciska spust. Żaryn zaznaczył, że choć nie dochodzi do wystrzelenia pocisku, a „nasi żołnierze i funkcjonariusze zachowują zimną krew, to takie incydenty są niepokojące, a wręcz niebezpieczne”.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski. We wtorek SG odnotowała blisko pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy – przekazała rzeczniczka Straży ppor. Anna Michalska. Zaznaczyła, że jest to najwięcej od początku kryzysu na granicy.

Michalska podkreśliła, że wszystkie te osoby usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa, za które grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Jak dodała, cudzoziemcy będą deportowani z Polski.

Zobacz także: SMS-y ostrzegające migrantów. Ujawniono liczbę odbiorców
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
We wtorek rząd zdecydował, że zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w środę, że prezydent Andrzej Duda zgodził się z wnioskiem Rady Ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej