RAPORT

Pogarda

Białorusini docierają do polskich dziennikarzy. Organizują wyjazd na granicę

„Łukaszenka prowadzi przeciwko Polsce wielopłaszczyznową walkę” (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
„Łukaszenka prowadzi przeciwko Polsce wielopłaszczyznową walkę” (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Strona białoruska dociera do polskich dziennikarzy z ofertą wyjazdu na Białoruś – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, „taki wyjazd będzie służył promowaniu tez białoruskiej propagandy”.

SMS-y ostrzegające migrantów. Ujawniono liczbę odbiorców

We wtorek do północy prawie 31 tys. użytkowników telefonów zagranicznych znajdujących się w obszarze przygranicznym z Białorusią otrzymało SMS-y...

zobacz więcej

We wtorek dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej” Barbara Kasprzycka poinformowała, że otrzymała telefon od kobiety, która przedstawiła się, że dzwoni z Białoruskiego Związku Kobiet.

Kasprzycka wyjaśniła na Twitterze, że dzwoniąca kobieta poinformowała, iż Związek organizuje wyjazd na Białoruś dla polskich dziennikarzy, „żeby nam pomóc w rzetelnym relacjonowaniu sytuacji i kontakcie z uchodźcami”. „Ja się nie wybieram, ale w sumie ciekawe, kto pojedzie” – pisze.

Na wpis dziennikarki zareagował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „UWAGA! Strona białoruska dociera do polskich dziennikarzy z ofertą wyjazdu na Białoruś. Taki wyjazd będzie służył promowaniu tez białoruskiej propagandy. Łukaszenka prowadzi przeciwko Polsce wielopłaszczyznową walkę, w tym również informacyjną!” – podkreślił.

Stan wyjątkowy na granicy


Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

We wtorek rząd zdecydował, że zwróci się do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował w środę, że prezydent Andrzej Duda zgodził się z wnioskiem Rady Ministrów i w środę wystąpi do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

W związku z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego na terenach przygranicznych nie mogą pracować dziennikarze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej