RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Teraz to Łukaszenka ma problem z migrantami. „Zmusimy go do tego”

Jeżeli my, Litwini i Łotysze postawimy tamę na granicach, to Łukaszenko będzie miał problem z tymi ludźmi i myślę, że zmusimy go, by poszedł po rozum do głowy – powiedział w „Kwadransie Politycznym” TVP1 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

SG: Obserwujemy kilka kierunków, skąd nielegalni imigranci mogą dostać się w głąb Polski

Obserwujemy kilka różnych kierunków, skąd nielegalni imigranci mogą dostać się w głąb Polski lub krajów Europy Zachodniej – poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Wąsik zaznaczał, że mamy do czynienia zarówno z wojną hybrydową jak i z próbą utworzenia szlaku dla migrantów z krajów arabskich. – Są to migranci socjalni, bo ich celem jest uzyskanie zasiłku socjalnego, dachu nad głową w Europie zachodniej, głównie w Niemczech – wyjaśniał.

„W Usnarzu są osoby, które przybyły z Uralu”


Wiceminister spraw wewnętrznych mówił, że całkiem duża grupa to ludzie, którzy „funkcjonowali wcześniej w Rosji, mieszkali tam, pracowali i szkolili się, niektórzy mieli nawet drobne biznesy”. – W samym Usnarzu Górnym, po białoruskiej stronie granicy, są osoby, które nie są uchodźcami wojennymi, bo dużą część czasu przed przybyciem na granice spędzali w Rosji na Uralu – poinformował Wąsik.

Zwracał uwagę, że wśród migrantów, którzy zdołali przejść przez polską granicę i zostali zatrzymani przez Straż Graniczną, około 20 procent to są, ci którzy „przyjechali z Moskwy albo z jakiś uralskich miejscowości”.

„Te dowody należą się opinii publicznej”. Müller o plikach z telefonów migrantów

Te dowody należą się opinii publicznej w związku z tą propagandą, którą szerzą Białoruś i Rosja. Jest to ruch konieczny i stosowany przez inne...

zobacz więcej

– Zatrzymaliśmy około 1400 osób w tym roku, 1200 od sierpnia, te osoby przebywają w zamkniętych ośrodkach i podlegają szczegółowym postępowaniom – powiedział dodając, że niedawno opina publiczna miała okazję poznać „małą część ustaleń poczynionych przez służby”.

Wąsik: Musimy postawić tamę


Pytany, ilu migrantów może pojawiać się na polskiej granicy w najbliższym czasie Maciej Wąsik odparł, że polskie służby są przyszykowane na sytuację, że „ten napór nie będzie malał w najbliższym czasie”. – Musimy postawić twardą tamę na polskiej granicy, by ten problem migrantów zaczął być odczuwany na Białorusi. Mamy sygnały, że jest niezadowolenie ludności (białoruskiej), kiedy te osoby się pojawiają w okolicach domów – wskazywał.

– Jeżeli my, Litwini i Łotysze postawimy tamę na granicach, to Łukaszenko będzie miał problem z tymi ludźmi i myślę, że zmusimy go by poszedł po rozum do głowy – dodawał.

Wiceminister zwracał też uwagę, że „żaden migrant bez pomocy służb białoruskich by się w tej chwili nie przedostał przez granicę”. – Te instalacje znacząco opóźniają przejście przez granicę, co daje czas Straży Granicznej. Jest plan co do dalszych działań i niebawem opinia publiczna będzie o tym poinformowana – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej