RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska powinna zamknąć Turów i zacząć płacić kary? [SONDAŻ]

Nowy sondaż ws. Turowa (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Nowy sondaż ws. Turowa (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Najnowsze

Popularne

Prawie połowa Polaków jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie – wynika z sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Niemcy węglem stoją. Lawina komentarzy: Hipokryzja!

„Jadę przez Niemcy, wszystkie elektrownie wiatrowe nie pracują (jak zwykle ostatnio). Skąd energia? Z węgla!” – napisała w sieci jedna z...

zobacz więcej

W sondażu zapytano, czy Polska strona powinna stosować się postanowienia TSUE po skardze Czech, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. „Zdecydowanie nie” odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, „raczej nie” – 19 proc. Oznacza to, że przeciwnych jest 46,7 proc. Pytanych.

Wyborcy KO i Lewicy o Turowie


Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE („zdecydowanie tak” – 19 proc.; 19,8 proc. – „raczej tak”). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.), a najmniejsze – PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

„Przeciwni są głównie mężczyźni ‒ w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) ‒ 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić” – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Sondaż United Surveys wykonano w ubiegły piątek na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Zobacz także: Zawieszone negocjacje ws. Turowa? Wiceszef MSZ: Czesi otwierali ustalone już kwestie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej