RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Oferowali pracę za seks”. Wśród podejrzanych pracownicy WHO

Pracownicy WHO na misji w DRK mieli dopuścić się nadużyć seksualnych (fot.  Shutterstock/Richard Juilliart)
Pracownicy WHO na misji w DRK mieli dopuścić się nadużyć seksualnych (fot. Shutterstock/Richard Juilliart)

Niezależna komisja do spraw nadużyć seksualnych w Demokratycznej Republice Konga (DRK) stwierdziła, że 21 z 83 domniemanych sprawców z działającej tam misji humanitarnej było zatrudnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – przekazała we wtorek komisja. Dziewięć oskarżeń dotyczy gwałtów.

Dwa nowe przypadki zakażenia wirusem ebola w Demokratycznej Republice Konga

W Demokratycznej Republice Konga wykryto dwa kolejne przypadki zakażenia wirusem eboli, w tym jeden około 150 km od centrum epidemii w mieście...

zobacz więcej

Przestępstwa miały zostać popełnione przez pracujący w DRK personel lokalny i zagraniczny WHO. Domniemani sprawcy mieli wykorzystywać swoją pozycję zawodową i dopuszczać się nadużyć seksualnych wobec tamtejszej ludności.

Dyrektor regionalna WHO na Afrykę dr Matshidiso Moeti powiedziała we wtorek, że organizacja jest „załamana” informacjami przekazanymi przez komisję. – Wszyscy w WHO jesteśmy doprawdy porażeni i załamani doniesieniami komisji – oświadczyła Moeti na konferencji prasowej.

Do sprawy odniósł się także szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, przepraszając ofiary w imieniu organizacji. – Jest mi przykro, że to, co się wydarzyło, stało się z rąk ludzi, którzy byli zatrudnieni przez WHO, by wam służyć i was chronić – oświadczył Ghebreyesus.

Czytaj także: W Demokratycznej Republice Konga stan wyjątkowy


Dyrektor generalny agendy ds. zdrowia ONZ przekazał również podczas konferencji prasowej, że sprawców nie ominą „surowe konsekwencje” ich czynów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W toku przeprowadzonego w ub.r. przez Thomson Reuters Foundation i The New Humanitarian śledztwa ponad 50 kobiet oskarżyło pracowników WHO i innych wiodących organizacji humanitarnych o proponowanie pracy w zamian za seks. Do nadużyć miało dojść w latach 2018-2020 podczas epidemii eboli w DRK, która zabiła w tym kraju ponad 2,2 tys. osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej