RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Wracaj do Mińska. Nie przyjmuj tabletek od białoruskich żołnierzy”. SMS-y do migrantów

„Sytuacja na granicy jest stale monitorowana” – przypomina migrantom MSWiA (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
„Sytuacja na granicy jest stale monitorowana” – przypomina migrantom MSWiA (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

„Granica z Polską jest zamknięta. Władze Białorusi was okłamały. Wracajcie do Mińska. Nie przyjmujcie żadnych tabletek od białoruskich żołnierzy” – SMS-y tej treści otrzymują nielegalni migranci, którzy pojawiają się po białoruskiej stronie granicy w zasięgu polskich stacji bazowych telefonii komórkowej. Poinformował o tym szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Szokujące materiały służb o zatrzymanych migrantach: terroryzm, dekapitacje, dewiacje [WIDEO]

Polskie służby zweryfikowały tożsamość części migrantów zatrzymanych po przebyciu polsko-białoruskiej granicy. Zidentyfikowali materiały świadczące...

zobacz więcej

Przesłana wiadomość zawiera link do strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, na której w językach polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i arabskim opublikowano rady i wskazówki dla osób, które mogłyby próbować wedrzeć się do Polski. Podkreślono w nich, że granica jest pilnie strzeżona, a jej nielegalne przekraczanie i niszczenie zabezpieczeń granicznych może sprawić, że winny trafi do więzienia.

„Znajdujesz się przy granicy białorusko-polskiej. Nielegalne przekraczanie granicy Polski jest przestępstwem i spotka się z adekwatną reakcją polskich służb” – napisano w informacji dla nielegalnych migrantów, w której zawarto też następujące ostrzeżenia:

„W Polsce obowiązuje stan wyjątkowy. Granica jest pilnie strzeżona! Podejmując próby nielegalnego przekroczenia granicy, narażasz się na odpowiedzialność karną. Jest to przestępstwo, za które w Polsce grozi więzienie.

Sytuacja na granicy jest stale monitorowana. Nie próbuj niszczyć znajdujących się na granicy zasieków! Grozi za to kara.

Przekraczanie polskiej granicy nie pomoże ci się dostać do Niemiec.

Pogarszające się warunki atmosferyczne są niebezpieczne dla twojego zdrowia i życia. Próby ukrywania się i nocowania pod gołym niebem mogą skończyć się dla ciebie tragicznie.

Nie ryzykuj, wracaj do Mińska! Wracaj do domu! Chroń swoje życie i zdrowie!

Nie przyjmuj tabletek ani innych środków, które przekazano ci na Białorusi. Możesz zostać otruty!

Nie bierz udziału w organizowanych przez Białoruś próbach nielegalnego przekroczenia granicy. To karalne i niebezpieczne.”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Migranci kręcą się po Grodnie. Mieszkańcy zaniepokojeni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej