RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania: Wyroki za zmuszanie do niewolniczej pracy ponad 400 Polaków

Za 3 tygodnie pracy po 13 h dziennie gangsterzy wypłacili 10 funtów (fot. shutterstock/ Marian Weyo)
Za 3 tygodnie pracy po 13 h dziennie gangsterzy wypłacili 10 funtów (fot. shutterstock/ Marian Weyo)

Na kary wieloletniego więzienia skazał sąd w Birmingham trzech członków grupy przestępczej, w tym dwóch Polaków, którzy zwabili do Wielkiej Brytanii obietnicami dużych zarobków ponad 400 obywateli polskich, a następnie zmuszali ich do niewolniczej pracy.

Współczesne niewolnictwo. Jak Polacy są wykorzystywani w Holandii

zobacz więcej

54-letni David H., brytyjski szef oszukańczej firmy pośrednictwa pracy, został skazany na siedem lat więzienia za współudział w zmuszaniu ludzi do pracy przymusowej, w przemycie ludzi oraz w praniu brudnych pieniędzy. Dwóch Polaków, 38-letni Łukasz W. i 29-letni Mateusz N., którzy dostarczali mu pracowników, zostało za te same przestępstwa skazanych na odpowiednio 4 lata i 3 miesiące oraz 4,5 roku więzienia.

To kolejny etap głośnej sprawy, którą brytyjskie media określiły jako największy wykryty w Wielkiej Brytanii proceder współczesnego niewolnictwa. W lipcu 2019 r. ośmioro członków tego gangu - z których wszyscy to obywatele Polski - zostało skazanych na kary od 3 do 11 lat więzienia.

Gang sprowadził do Wielkiej Brytanii ponad 400 obywateli polskich, którzy w większości byli w trudniej sytuacji finansowej lub osobistej, obiecując im dobrze płatną pracę. Na miejscu okazywało się, że zmuszeni są pracować za głodowe stawki, mieszkać w bardzo prymitywnych warunkach - bez ogrzewania czy ciepłej wody - a pośrednicy odebrali im dokumenty.

Jak podaje „Daily Mail”, jeden z mężczyzn otrzymał zaledwie 10 funtów za pracę przez 13 godzin dziennie przez trzy tygodnie, resztę pensji zabierali im członkowie gangu. Według gazety wszyscy trzej skazani w tej części procesu mężczyźni zarobili na tym procederze po około milionie funtów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: Niewolnicy budują volkswageny? „Dzieją się straszne rzeczy”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej