RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Merkel pojedzie do Rzymu, by wraz z Franciszkiem uczestniczyć w modlitwie o pokój

Angela Merkel i papież Franciszek wezmą udział w modlitwie o pokój (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Angela Merkel i papież Franciszek wezmą udział w modlitwie o pokój (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Była kanclerz Niemiec wraz z papieżem Franciszkiem ma uczestniczyć w modlitwie religii świata o pokój. Spotkanie 7 października pod Koloseum w Rzymie Wspólnota Sant'Egidio organizuje na zakończenie dwudniowego spotkania „Duch Asyżu”, które w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Bracia i siostry, nowa Ziemia. Religie i kultury w dialogu”.

Papież przybył do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pielgrzymka pod znakiem dialogu z islamem

Papież Franciszek przybył w niedzielę wieczorem do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) Abu Zabi. Jego 27. zagraniczna pielgrzymka...

zobacz więcej

Spodziewany jest też udział prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, prymasa Kościoła anglikańskiego abp. Justina Welby'ego, przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich Pinchasa Goldschmidta oraz wielkiego imama sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda el-Tayeba, który w 2019 roku podpisał razem z papieżem w Abu Zabi wspólną deklarację o braterstwie między ludźmi.

Według organizatorów Angela Merkel ma wziąć udział w końcowym spotkaniu jako „europejski przywódca, który potrafił odpowiedzieć na kryzys COVID-19 solidarnością – jednym z podstawowych filarów Unii Europejskiej”.

Rzymskie spotkanie jest kontynuacją historycznej modlitwy reprezentantów religii o pokój, która odbyła się w Asyżu 27 października 1986 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II.

Zobacz także: Wpływ pandemii na Kościół

20 lat starań. Spotkanie papieża z przywódcą szyitów [WIDEO]

Papież Franciszek, który składa wizytę w Iraku, przybył w sobotę z Bagdadu do świętego miasta szyitów – Nadżafu. Spotkał się tam z ich przywódcą,...

zobacz więcej

W ubiegłym roku, z powodu pandemii, zazwyczaj trzydniowe spotkanie modlitewne ograniczono do jednego popołudnia na Kapitolu w Rzymie. Udział wzięli: papież Franciszek, prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, religii żydowskiej, muzułmańskiej i innych.

W tym roku, jeśli sytuacja sanitarna na to pozwoli, spotkanie odbędzie się 6 i 7 października, obejmując debaty okrągłego stołu i modlitwę o pokój, odbywającą się w centrum Rzymu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Wspólnota Sant’Egidio organizuje modlitwy w intencji pokoju w ramach wydarzenia „Duch Asyżu” w różnych miastach – głównie Europy – od 1987 r. Dwukrotnie odbyły się one w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009).

Zobacz także: Massimiliano Signifredi wskazał, że święty Jan Paweł II był „prorokiem”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej