RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje Piotr Bratkowski – poeta, pisarz, krytyk literacki, publicysta

Piotr Bratkowski debiutował w 1972 r (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)
Piotr Bratkowski debiutował w 1972 r (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)

Poeta, pisarz, publicysta, krytyk literacki Piotr Bratkowski zmarł 28 września rano. O jego śmierci poinformowała rodzina w mediach społecznościowych.

Piotr Bratkowski urodził 11 kwietnia 1955 r. w Warszawie. Był synem Jana Bratkowskiego, aktora i reżysera, oraz Anny z domu Karczewskiej, dziennikarki - m.in. zastępczyni redaktora naczelnego tygodnika „Po Prostu”. Maturę zdał w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Józefa Poniatowskiego w 1973 r. Następnie studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim - magisterium uzyskał w 1977r.Debiutował w 1972 r. wierszami wygłoszonymi w Teatrze Stara Prochownia, jako przerywnik w monodramie Wojciecha Siemiona „Jak to było naprawdę”, natomiast w druku - w 1974 r. w tygodniku „Kulisy” nr. 46 - artykułem o Andrzeju Bursie pt. „Opowiedzieć świat od początku”.

Nie żyje Jean Raspail, wybitny francuski pisarz

Zmarł Jean Raspail, francuski konserwatywny pisarz, laureat wielu nagród, autor głośnej książki „Obóz świętych”. Miał 94 lata.

zobacz więcej

W tym samym roku - jak podaje na stronie Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk - został współzałożycielem efemerycznej grupy poetyckiej „Argo” (istniała do początku 1975 r.), a następnie członkiem grupy poetyckiej „Moloch”. Drukował m.in. na łamach czasopism: „Nowy Wyraz”, „Literatura”, „Radar”, „Tygodnik Kulturalny”. Współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu m.in. „Pulsem” (1978-79) - pod pseud. Agnieszka Lwowska; z „Zapisem” (1979), „Wezwaniem” (1982, 1984), „Tygodnikiem Mazowsze Solidarność” (1984, 1986) - pod pseud. Marek Mokotowski; i „Brulionem” (1989). W 1980 r. został przewodniczącym Koła Młodych przy Oddziale Warszawskim Związku Literatów Polskich.

W 1989 r. został laureatem Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W latach 1990-93 z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” pełnił funkcję radnego warszawskiej dzielnicy Żoliborz. W latach 1990-91 był członkiem Rady Krajowej Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (ROAD), a po rozpadzie tej partii członkiem zarządu i rzecznikiem Ruchu Demokratyczno-Społecznego (RD-S; 1991-92).

W latach 1992-93 pełnił funkcję doradcy prezesa Komitetu ds. Radiofonii i Telewizji - był nim wówczas reżyser filmowy Janusz Zaorski.

Wiersze, recenzje i artykuły Bratkowski publikował m.in. na łamach czasopism „Po prostu” (1990) i „Krzywe Koło Literatury” (1991). W 1991 r. został redaktorem naczelnym dwutygodnika młodych „Atak” (wyszły dwa numery), a w 1992 r. - sekretarzem redakcji „Obserwatora Codziennego” (ukazywał się od lutego do maja). W 1992 r. podjął pracę w „Gazecie Wyborczej”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W latach 1997-2002 i 2014-16 był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike. W 2002 r. związał się z tygodnikiem „Newsweek” - m.in. kierował działem społecznym, był publicystą działu kulturalnego, a od 2011 r. redaktorem działu kultury.

Zmarł wieloletni dziennikarz, publicysta i pisarz Stefan Bratkowski

Stefan Bratkowski nie żyje. O śmierci znanego dziennikarza, pisarza, a także prawnika poinformował w niedzielę Borys Budka, szef PO. Informację...

zobacz więcej

„Brzmi sucho, ale to był naprawdę Człowiek-instytucja; znał wszystkich wielkich i znaczących dla historii nie tylko kultury. I wszyscy Go znali i wszyscy cenili. Nie tylko za erudycję, znakomite pióro, ale za to, że był po prostu Dobrym Człowiekiem” – napisał Waldemar Kumór we wspomnieniu opublikowanym na stronie „Newsweeka”.

W 2004 r. Piotr Bratkowski został współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie” i do 2015 r. był jurorem Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej przyznawanej przez to Stowarzyszenie.

W 2010 r. otrzymał nagrodę Pikowy Laur, przyznawaną przez Polską Izbę Książki za najlepsze prasowe publikacje promujące czytelnictwo.

Przeczytaj także: Nie żyje dziennikarz, pisarz i tłumacz Stanisław Tekieli

Wydał m.in. tomiki poezji: „Strefa skażeń” (1983) „Nauka strzelania” (1990), powieść „W stanie wolnym” (1983). Ostatnią jego książką była powieść autobiograficzna pt. „Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli” (2020).

Był kibicem piłkarskim FC Barcelony, Rayo Vallecano Madryt i Polonii Warszawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej