RAPORT

Pogarda

Watykan stanowczo wobec niezaszczepionych. „Pracownik nie otrzyma wynagrodzenia”

Kuria Rzymska zdecydowała, że pracownicy bez paszportu covidowego nie otrzymają wynagrodzenia (fot. Shutterstock/ Autor: Viacheslav Lopatin)
Kuria Rzymska zdecydowała, że pracownicy bez paszportu covidowego nie otrzymają wynagrodzenia (fot. Shutterstock/ Autor: Viacheslav Lopatin)

Najnowsze

Popularne

Stolica Apostolska zaostrza dla swoich pracowników przepisy na czas pandemii koronawirusa. Począwszy od 1 października osoba, która nie posiada „zielonego certyfikatu” – paszportu covidowego nie będzie mogła przyjść do pracy, a jej nieobecność zostanie uznana za nieusprawiedliwioną. W związku z tym taki pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Nadal będą wypłacane świadczenia socjalne.

Papież o szczepieniach. „Jest okazja, żeby przemyśleć relacje między osobą a ekonomią”

Papież Franciszek oświadczył, że szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być uważane za „powszechne dobro wspólne”, wymagające „konkretnych działań...

zobacz więcej

Przepisy w tej sprawie zawiera dekret opublikowany 28 września i podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Do kontrolowania posiadania paszportów są zobowiązane poszczególne dykasterie, a ewentualne wyjątki od tego obowiązku ustalane są indywidualnie dla każdego przypadku. W piśmie nie wspomina się o alternatywnych rozwiązaniach, takich jak praca w domu.

Sekretariat Stanu rozszerza w ten sposób dekret wydany w połowie września dla Państwa Watykańskiego. Zgodnie z nim, wszyscy pracownicy i goście Państwa Watykańskiego muszą udowodnić, że zostali zaszczepieni, wyleczeni lub przetestowani negatywnie na COVID-19.

Według Gubernatoratu Państwa Watykańskiego akceptowane są certyfikaty watykańskie, unijne oraz innych państw, które spełniają wymogi. Zasada ta dotyczy terytorium Państwa Watykańskiego, jak również wszystkich eksterytorialnych obiektów w Rzymie i w Castel Gandolfo. Kontrole przeprowadzane są przez żandarmerię watykańską.

Przepisy nie obejmują uczestników nabożeństw, jednak tylko na czas ich trwania. Tym samym Watykan przyłączył się do decyzji episkopatu katolickiego Włoch, zgodnie z którą uczestnicy nabożeństw i pielgrzymek nie muszą okazywać dowodów,,antycovidowych".

Zobacz także: Watykan wydał specjalny dekret dotyczący szczepień przeciw COVID-19


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej