RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

SG: Obserwujemy kilka kierunków, skąd nielegalni imigranci mogą dostać się w głąb Polski

Obserwujemy kilka różnych kierunków, skąd nielegalni imigranci mogą dostać się w głąb Polski lub krajów Europy Zachodniej – poinformowała we wtorek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Wymieniła Litwę, Słowację i Czechy.

Polacy chcą przedłużenia stanu wyjątkowego. Sondaż

Większość badanych uważa, że stan nadzwyczajny we wschodniej Polsce powinien trwać do ustania problemów z migrantami – wynika z sondażu IBRiS dla...

zobacz więcej

Rzeczniczka Straży Granicznej była we wtorek gościem TVP Info. Podkreślała, że cały czas utrzymuje się presja migracyjna na polsko-białoruskiej granicy. – Teraz sytuacja na tym odcinku jest bardzo napięta – wskazała.

– Ochraniamy też granicę z Litwą, jest to granica otwarta, obozy dla cudzoziemców są tam częściowo otwarte, więc na pewno łatwiej było je opuścić – przypomniała. – Jakiś procent tych osób też się przedostaje przez granicę – dodała. – Cały czas też obserwujemy, że nielegalni imigracji przedostają się od strony Słowacji i Czech, gdzie są również otwarte granice – tłumaczyła. Jak dodała, „obserwujemy kilka różnych kierunków, skąd nielegalni imigranci mogą dostać się w głąb Polski lub krajów Europy Zachodniej”.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

– Przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni będzie uzasadnione – powiedział Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej