RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakaz hodowli norek przedłużony o kolejny rok

Dania przedłużyła o rok zakaz hodowli norek (fot. shutterstock/Nicolai Dybdal)
Dania przedłużyła o rok zakaz hodowli norek (fot. shutterstock/Nicolai Dybdal)

Rząd Danii poinformował we wtorek o przedłużeniu o rok, do końca 2022 r., zakazu hodowli norek w związku z ryzykiem wystąpienia na fermach niebezpiecznych zmutowanych wersji koronawirusa.

Fermy norek fabrykami mutantów SARS-CoV-2? Ekspert: Nie ignorować

Norki z łatwością zakażają się koronawirusem, więc mogą stać się fabrykami mutantów SARS-CoV-2 – mówi dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał...

zobacz więcej

– Wznowienie hodowli norek jest w Danii wciąż ryzykowne. Nie chcemy narażać zdrowia obywateli i wracać do trudnej sytuacji, jaką mieliśmy w pierwszym roku pandemii – oświadczył minister rolnictwa i rybołówstwa Rasmus Prehn.

Nawiązał w ten sposób do decyzji rządu z listopada zeszłego roku o likwidacji wszystkich ferm norek w Danii po wykryciu przypadków wystąpienia zmutowanych wersji koronawirusa. Według duńskich ekspertów ich przejście na ludzi oraz rozprzestrzenienie mogło zagrozić skuteczności szczepionek przeciw Covid-19.

Kto domaga się stałej rezygnacji z prowadzenia ferm?


Z tego powodu w ciągu kilku tygodni zlikwidowano i zakopano ok. 15 mln tych zwierząt futerkowych, a hodowcy otrzymali odszkodowanie w wysokości 30 koron za sztukę. Jak się później okazało, decyzja nie miała podstawy prawnej i spowodowała odejście z rządu ministra rolnictwa.

Socjaldemokratyczny rząd Danii dla decyzji o przedłużeniu zakazu hodowli norek uzyskał wsparcie lewicowej opozycji w parlamencie. Część radykalnych partii domagała się stałej rezygnacji z prowadzenia ferm z uwagi na kwestie etyczne. Przeciwne były ugrupowania liberalne i konserwatywne.

Stowarzyszenie duńskich hodowców norek Danske Minkavlere wydało oświadczenie, w którym skrytykowało rząd. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej