RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier i marszałek senior Sejmu wspominają dr. Jerzego Targalskiego

We wtorek odbył się pogrzeb  dr. Jerzego Targalskiego (fot. PAP/Rafał Guz)
We wtorek odbył się pogrzeb dr. Jerzego Targalskiego (fot. PAP/Rafał Guz)

Premier Mateusz Morawiecki i marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz wspominają zmarłego doktora Jerzego Targalskiego jako przenikliwego analityka geopolityki Europy Środkowo-Wschodniej. Historyk, orientalista, znawca tematyki służb specjalnych i opozycjonista w czasie PRL został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

„Tak zasłużony – był zarazem skromnym człowiekiem”. Pożegnanie Jerzego Targalskiego

„Jerzy Targalski był człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości, odwagi i obywatelskiego zaangażowania” – napisał do...

zobacz więcej

Ceremonia pogrzebowa miała charakter państwowy. Pojawił się na niej premier Mateusz Morawiecki, który przywoływał poglądy Jerzego Targalskiego dotyczycące współpracy państw naszego regionu. – O jego idei Europy Środkowej, Europy Trójmorza, która jednocześnie musi być oparta i o wspólnotę interesów, ale także o wspólnotę wartości, warto nie tylko pamiętać, ale o tę ideę warto oprzeć nasze myśli i działania – powiedział szef rządu.

„Konieczność pielęgnowania dorobku zmarłego” 


Marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz, współtwórca KOR-u z którym współpracował Jerzy Targalski, zwracał uwagę na konieczność pielęgnowania dorobku zmarłego. – To człowiek, którego praca często była niedoceniana, a która pozwalała diagnozować sytuację Polski w układzie geopolitycznym, ale także wewnętrzną sytuację kraju i wskazywać drogi wyjścia ku niepodległości. Bo to było dla niego najważniejsze, pochodził z pokolenia, dla którego niepodległość była ideologią, była celem, była dążeniem życia – mówił Antoni Macierewicz.

W uznaniu zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Jerzy Targalski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej