RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Policja zatrzymała radnego Hagi, Zarzut – przygotowania do zamachu na premiera

Premier Holandii Mark Rutte (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)
Premier Holandii Mark Rutte (fot. Niels Wenstedt/BSR Agency/Getty Images)

Holenderska policja zatrzymała w niedzielę radnego Arnouda van Doorna, lidera Haskiej Partii Jedności, pod zarzutem przygotowywania zamachu na premiera Marka Ruttego – informują krajowe media. Prawnik haskiego polityka przekonuje, że doszło do nieporozumienia.

Skandal w Holandii. Kolejna polityk przechodzi do lobbingu

Była posłanka holenderskiej liberalnej partii VVD premiera Marka Ruttego została lobbystką przemysłu hazardowego. Helma Lodders była zaangażowana w...

zobacz więcej

Funkcjonariusze Królewskiej i Dyplomatycznej Służby Bezpieczeństwa (DKDB) zatrzymali radnego po tym, jak w niedzielę podszedł on do szefa rządu. – Radny zachowywał się bardzo dziwnie – relacjonuje dziennik „Algemeen Dagblad”.

Adwokat van Doorna twierdzi natomiast, że zaszło nieporozumienie. – Mój klient po prostu szedł odwiedzić swoją matkę i przypadkowo znalazł się blisko premiera – cytuje mecenasa Anisa Boumanjala portal NOS.

Kto planował atak na premiera Holandii?


Van Doorn spędził noc w areszcie i został z niego wypuszczony w poniedziałek wieczorem. Prokuratura potwierdza, że doszło do zatrzymania. – Prowadzimy w tej sprawie śledztwo – głosi komunikat prokuratury krajowej.

Haski polityk do 2011 r. zasiadał w radzie miejskiej Hagi z ramienia populistycznej, antymuzułmańskiej i antyimigranckiej partii PVV Geerta Wildersa, został z niej jednak wyrzucony. Jak przypomina NOS, w 2012 r. przeszedł na islam i od tego czasu jest znany z antysemickich wystąpień.

W poniedziałek rano Holandią wstrząsnęła wiadomość, że mafia narkotykowa planuje atak na premiera Holandii Marka Ruttego. Szef rządu dostał wzmocnioną ochronę. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej