RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Arcybiskup ostrzega prezydenta Argentyny. „Pozostało niewiele czasu, by uniknąć katastrofy”

Abp Victor Manuel Fernández z La Platy ostrzegł prezydenta Argentyny Alberto Fernándeza (fot. Ricardo Ceppi/Getty Images)
Abp Victor Manuel Fernández z La Platy ostrzegł prezydenta Argentyny Alberto Fernándeza (fot. Ricardo Ceppi/Getty Images)

Arcybiskup Victor Manuel Fernández z La Platy przekonuje prezydenta Argentyny Alberto Fernándeza, że jego polityczne priorytety, takie jak promowanie aborcji, marihuany, eutanazji i języka niebinarnego, nie odpowiadają na „głęboką udrękę” narodu. Zaapelował o zrewidowanie politycznych priorytetów, aby można było uniknąć katastrofy, która jeszcze bardziej zaszkodzi Argentyńczykom. Komunikat arcybiskupa opublikował argentyński portal „La Nación”.

Minuta ciszy w paragwajskim parlamencie. To reakcja na legalizację aborcji w sąsiednim kraju

Minutą ciszy uczciła paragwajska Izba Deputowanych legalizację aborcji w Argentynie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił poseł Raúl Latorre, z...

zobacz więcej

Arcybiskup Fernández pisze, że argentyński prezydent był „zajęty aborcją, marihuaną, a nawet eutanazją, podczas gdy ludzie biedni i klasa średnia byli głęboko udręczeni innymi sprawami, które nie spotkały się z żadną reakcją”. Jak ocenił, „w ostatnich miesiącach nastąpiło silne parcie na narzucenie niebinarnego języka”, którym, jak przekonuje, we wciąż rozrastających się slumsach nikt nie wydaje się być zainteresowany.

W opinii duchownego można odnieść nieodparte wrażenie, że prezydent Argentyny za wszelką cenę chce skopiować u siebie program hiszpańskiego socjalizmu, a zupełnie pomija ważkie i palące kwestie, które dotykają społeczeństwo. Przypomniał, że gdy w ubiegłym roku sąsiednie kraje kupowały szczepionki, to argentyńskie ministerstwo zdrowia było w środku gorącej kampanii na rzecz aborcji (ustawa zezwalająca na aborcję do 14. tygodnia została przyjęta w grudniu 2020 roku).

Arcybiskup La Platy uważa, że w tym samym czasie władze zupełnie pomijały potrzeby kobiet żyjących w rozbitych rodzinach, matek wychowujących niepełnosprawne dzieci czy rodzin walczących o to, by związać koniec z końcem. Hierarcha przypomniał też o galopującej inflacji i ogromnym pogłębieniu ubóstwa, które zdają się nie martwić prezydenta Argentyny.

Zobacz także: Pierwsza śmierć matki po zalegalizowaniu aborcji w Argentynie


Abp Manuel Fernández wyraził nadzieję, że z „miłości do narodu” prezydent zrewiduje swoją politykę, tak aby „wyniszczana od lat gospodarka mogła zostać odbudowana i udało się rozwiązywać życiowe trudności ogromnej większości Argentyńczyków, którzy poważnie cierpią”. Przekonuje, że jest to ostatnia szansa na zmianę sytuacji, bo w jego opinii ludzie są już bardzo zmęczeni czekaniem. „Jest to już ostatnia szansa, by uniknąć katastrofy” – napisał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej