RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Człowiek nie może ulegać pokusie zysku kosztem natury”. Katolicy za ochroną bioróżnorodności

Katolicy modlą się w intencji ochrony różnorodności biologicznej (fot.  Shutterstock/rdonar)
Katolicy modlą się w intencji ochrony różnorodności biologicznej (fot. Shutterstock/rdonar)

„Niech cała ziemia błogosławi Pana” – tak brzmi hasło tegorocznej Niedzieli Św. Franciszka. Jej obchody zostaną otwarte mszą święta w intencji ochrony Bożego stworzenia 3 października o godz. 10.30 w kościele Duszpasterstw Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym w Warszawie. Odprawi ją bp Michał Janocha, członek Rady Programowej Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Niedziela św. Franciszka. „Pierwsze: oszczędzać wodę i jej nie zanieczyszczać”

„Wszyscy braćmi” („Fratelli tutti”) to tytuł nowej encykliki papieża Franciszka, którą podpisze on w sobotę przy grobie św. Franciszka w Asyżu....

zobacz więcej

Już po raz czwarty Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska organizuje obchody święta patrona „ekologii integralnej”. Tym razem wierni będą modlić się o ochronę różnorodności biologicznej słowami Księgi Daniela i Pieśni Słonecznej, której autorem jest św. Franciszek z Asyżu.

„Chcemy w ten sposób nie tylko wcielać Słowo Boże w naszym życiu, ale także zwrócić uwagę na wyzwania społeczne i ekologiczne, przed którymi stoimy dziś my w Polsce. Szczególnie zaś na zanik różnorodności biologicznej, zagrażający przyszłości życia na Ziemi, przed którym ostrzegają kolejni papieże – mówi Magdalena Kadziak, ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Zobacz także: „Kryzys ekologiczny wymaga pilnych działań”


Działączka cytuje też słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może ulegać pokusie zysku za wszelką cenę kosztem natury, bo natura prędzej czy później zbuntuje się przeciwko człowiekowi”.

KEP przedstawiła nową encyklikę papieża Franciszka „Fratelli tutti”

Konferencja Episkopatu Polski przedstawiła nową encyklikę papieża Franciszka „Fratelli tutti” (Wszyscy braćmi). Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak...

zobacz więcej

„Jednocześnie chcemy zachęcić wiernych do troski o Boże stworzenie w całej jego różnorodności poprzez konkretne zmiany w sposobie funkcjonowania naszych parafii, które pomagamy wdrażać w ramach programu Zielone Parafie. Choćby przez zakładanie i pielęgnowanie przyparafialnych ogrodów” – podkreśla Kadziak.

„Msze święte i modlitwy – często organizowane pod otwartym niebem i wśród przyrody – odbędą się w parafiach w całej Polsce z inicjatywy proboszczów i świeckich działających jako animatorzy Laudato Si’ Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska i współtworzących program Zielonych Parafii” – informuje organizacja.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Obchody tegorocznej Niedzieli św. Franciszka swoim patronatem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej