RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja. Nowa sprawa karna wobec Nawalnego

Nowe zarzuty dla Nawalnego (fot.  Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)
Nowe zarzuty dla Nawalnego (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images)

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął nową sprawę karną wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. Sprawa dotyczy powołania organizacji ekstremistycznej i udziału w niej – podał we wtorek portal Meduza.

Nawalny oskarżył koncerny internetowe o współpracę z władzami Rosji

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny skrytykował działania koncernów Google, Apple i administratorów komunikatora Telegram za blokowanie dostępu...

zobacz więcej

Nawalny i dwaj jego bliscy współpracownicy, Iwan Żdanow i Leonid Wołkow, zostali objęci śledztwem dotyczącym powołania organizacji ekstremistycznej. Kilka innych osób, w tym prawniczka Lubow Sobol, objętych jest postępowaniem w sprawie udziału w takiej organizacji.

Według Komitetu Śledczego Nawalny utworzył nie później niż w 2014 roku grupę ekstremistyczną, a celem jej „działalności ekstremistycznej” była „zmiana podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, destabilizacja bezpieczeństwa społecznego i integralności terytorialnej” kraju.

Celem organizacji miało być też dyskredytowanie organów władzy, kształtowanie w społeczeństwie przekonania, iż konieczna jest zmiana władzy przemocą, a także organizowanie „akcji protestu przeradzających się w masowe zamieszki”.

Szykuje się prowokacja? Za fałszowaniem lokalizacji okrętów stoi m.in. Rosja

Norweskie okręty przebywające podczas ćwiczeń BALTOPS w czerwcu 2021 r. w porcie w Gdyni miały rzekomo wtargnąć na rosyjskie wody terytorialne. Tak...

zobacz więcej

Oświadczenie Komitetu Śledczego


„W tym celu w okresie od 2014 do 2021 roku szefowie i uczestnicy grupy ekstremistycznej systematycznie przeprowadzali na terytorium podmiotów Federacji Rosyjskiej nieuzgodnione z władzami zgromadzenia publiczne. W ich trakcie wzywano do działalności ekstremistycznej i terrorystycznej oraz popełniano czyny sprzeczne z prawem, pociągające za sobą naruszenie praw człowieka i obywatela. Wyrządzano szkody dla porządku publicznego i bezpieczeństwa społecznego” – głosi oświadczenie Komitetu Śledczego.

Śledczy utrzymują, że Nawalny i jego zwolennicy powołali osiem organizacji pozarządowych, żeby finansować działalność. W celu „propagowania działalności przestępczej” w internecie opozycjoniści utworzyli strony internetowe Fundacji Walki z Korupcją, sztabów Nawalnego, kanały w serwisie YouTube i profile na portalach społecznościowych - twierdzi Komitet Śledczy.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. W lutym br. okazało się, że wobec niego, Żdanowa i Wołkowa wszczęto kolejną sprawę karną, dotyczącą powołania organizacji społecznej zagrażającej prawom obywateli. Wołkow i Żdanow wyjechali wcześniej z Rosji i mieszkają za granicą.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej