RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Urodziła w łazience; dziecko zmarło. Są zarzuty

Noworodek po kilku godzinach zmarł w szpitalu w Koninie (fot. Shutterstock/ Autor: LeManna)
Noworodek po kilku godzinach zmarł w szpitalu w Koninie (fot. Shutterstock/ Autor: LeManna)

Do 5 lat więzienia za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia grozi mieszkance gminy Rzgów (pow. koniński, woj. wielkopolskie), która w kwietniu urodziła dziecko w łazience. W czasie porodu noworodek uderzył głową o podłoże; zmarł po kilku godzinach.

Urodziła w łazience i ukryła noworodka w stercie brudnych ubrań. Dziecko zmarło

Młoda kobieta z okolicy Chynowa na Mazowszu odpowie za zabicie swojego dziecka tuż po porodzie. Wiadomo, że pijana 28-latka urodziła w łazience,...

zobacz więcej

22 kwietnia rano, w jednym z domów na terenie gminy Rzgów, 23-letnia kobieta, bez jakiejkolwiek asysty, urodziła dziecko w łazience. W tym czasie w budynku była także teściowa 23-latki. Zaniepokojona tym, że ciężarna długo nie wychodzi z łazienki kobieta weszła do pomieszczenia i zauważyła leżącego w brodziku noworodka. Teściowa zawiadomiła pogotowie. Noworodek po kilku godzinach zmarł w szpitalu w Koninie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała we wtorek, że matce noworodka przedstawiono zarzut narażenia swojego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podczas porodu. – Nie poinformowała fachowego personelu medycznego lub członków rodziny o rozpoczętym porodzie oraz nie zabezpieczyła pępowiny przez jej podwiązanie w wyniku czego noworodek, w przebiegu tzw. porodu ulicznego, uderzył główką o twarde podłoże – wskazała prokurator.

Opinie biegłych wykazały, że noworodek zmarł w wyniku poważnych obrażeń głowy. Kobieta przez całą ciążę nie zgłosiła się do żadnego lekarza. – Podejrzana złożyła zdawkowe wyjaśnienia – przyznała prokurator. Jak poinformowała prok. Woźniak, w lipcu sąd postanowił ograniczyć władzę rodzicielską kobiety nad trojgiem jej dzieci i ustanowił nadzór kuratora.

Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w przypadku, gdy na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną, grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej