RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wulkan na La Palmie nadal sieje zniszczenie. Erupcja jest nietypowa [WIDEO]

Eksperci wskazują, że ta erupcja jest coraz bardziej nietypowa (fot. Kike Rincon/Europa Press/Getty Images)
Eksperci wskazują, że ta erupcja jest coraz bardziej nietypowa (fot. Kike Rincon/Europa Press/Getty Images)

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł na kanaryjskiej wyspie La Palma, zniszczył do wtorkowego popołudnia blisko 700 budynków. Eksperci wskazują, że jego erupcja jest coraz bardziej nietypowa.

Toksyczny pył z wulkanu. Czy dotrze do Polski? [WIDEO]

– Kompletnie zniszczone są dwie drogi, komunikacja na La Palmie jest bardzo skomplikowana – powiedziała dla TVP Info mieszkająca na wyspie Polka...

zobacz więcej

Wulkanolodzy odnotowali, że od niedzieli do poniedziałkowego popołudnia Cumbre Vieja kilkakrotnie wstrzymywał emisję gazów i pyłów. Łączną liczbę wydalanych z niego popiołów oszacowali na 46,3 mln metrów sześciennych, czyli o 3 mln więcej wobec ostatniej eksplozji wulkanu z 1971 r.

Wulkan emituje fale grawitacyjne


Kanaryjscy eksperci odnotowali, że od poniedziałkowego popołudnia erupcja Cumbre Vieja stała się nietypowa, gdyż wulkan emituje fale grawitacyjne.

Dodatkowo wydostająca się z niego magma stała się bardziej płynna i przypomina lawę z wulkanów na Hawajach.


Zobacz także: Zakazali opuszczania domów. W ich kierunku płynie lawa z wulkanu Cumbre Vieja

Hiszpańska obrona cywilna spodziewa się, że wraz ze wznowieniem erupcji i bardziej płynną formą lawy, w niedługim czasie zetknie się ona z wodami Oceanu Atlantyckiego.

Szacuje się, że do wtorkowego popołudnia lawa zniszczyła już na La Palmie około 260 hektarów terenów oraz blisko 700 budynków. Władze wyspy potwierdziły, że w jednym z opuszczonych z powodu ewakuacji ludności domów doszło do grabieży mienia. Podkreśliły we wtorkowym komunikacie, że chodzi o odosobniony przypadek włamania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej