RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rektor uniwersytetu w Kabulu zabronił kobietom studiowania na tej uczelni

Ministerstwo spraw kobiet zostało przez reżim zastąpione (fot. Paula Bronstein /Getty Images)
Ministerstwo spraw kobiet zostało przez reżim zastąpione (fot. Paula Bronstein /Getty Images)

Mianowany przez talibów nowy rektor Uniwersytetu Kabulskiego odmawia kobietom prawa do nauki w kierowanej przez siebie instytucji – poinformował amerykański portal Axios. „Najpierw islam” – napisał na Twitterze Muhammad Aszraf Ghairat.

„Daję wam moje słowo jako rektora uniwersytetu w Kabulu, że dopóki prawdziwe środowisko muzułmańskie nie będzie zapewnione dla wszystkich, kobiety nie będą mogły przychodzić po naukę ani do pracy. Najpierw islam” – zakomunikował na Twitterze Muhammad Aszraf Ghairat.

W Afganistanie dochodzi do naruszeń praw kobiet mimo zapewnień przedstawicieli tymczasowego rządu w Kabulu o większej otwartości i „inkluzywności” nowej władzy w porównaniu z profilem prezentowanym przez talibów w latach 1996-2001.

Zobacz także: Talibowie grożą fryzjerom. „Surowa interpretacja szariatu”

Wówczas talibowie przyjmowali możliwie najsurowszą interpretację prawa islamu. Uznawali, że dziewczęta i kobiety nie mają prawa do nauki i pracy.

Makabryczne sceny w Afganistanie. Talibowie powiesili mężczyznę na dźwigu

Powołując się na świadka Associated Press podaje w sobotę, że talibowie powiesili ciało człowieka na dźwigu na głównym placu miasta Herat,...

zobacz więcej

Za dopuszczalne uznali wychodzenie kobiet z domu tylko w towarzyskie męskiego członka rodziny. Za nieposłuszeństwo surowo karali.

Na początku września złożony z samych mężczyzn rząd w Kabulu ogłosił, że Afganki mogą podejmować studia uniwersyteckie, jeśli będą przestrzegać obowiązku nakrycia głowy i pod warunkiem zachowania rozdzielności płciowej na zajęciach.

Ministerstwo spraw kobiet zostało przez reżim talibów zastąpione ministerstwem modlitwy, propagowania cnoty i zapobiegania występkom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej