RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obostrzenia covidowe w Polsce. Jest nowy projekt rozporządzenia

Nowe obostrzenia w Polsce? Są zmiany w projekcie rozporządzenia (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Nowe obostrzenia w Polsce? Są zmiany w projekcie rozporządzenia (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Do podpisu premiera skierowano projekt zmienionego rozporządzenia dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jakie są założenia nowej propozycji?

„Protokoły bezpieczeństwa gotowe”. Kiedy nowe obostrzenia?

Ministerstwo jest przygotowane na regionalizację obostrzeń w razie wzrostu zachorowań w czwartej fali pandemii – zadeklarowała w Polskim Radiu 24...

zobacz więcej

Projekt zakłada m.in. przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego rozporządzenia.

Zaszczepienie poza Polską nie będzie problemem


Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzone mają być regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Projekt przewiduje również m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy RP, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

Nakaz noszenia maseczek. Są zmiany


Projekt rozszerza też katalog sytuacji, do których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa: o egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów–Przemyśl–Kijów.

Zwolnieni z obostrzeń funkcjonariusze służb


Projekt zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. Konwojowanych.

Regulacja ma wejść w życie 30 września.

Zobacz także: Minister zdrowia Adam Niedzielski o obostrzeniach w październiku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej