RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wzywał do ataków na dowódców Straży Granicznej. Adwokat Piotr B. z zarzutami

Piotr B. (fot. FORUM/Krzysztof Kuczyk)
Piotr B. (fot. FORUM/Krzysztof Kuczyk)

Adwokat Piotr B., który wzywał do ataków na dowódców Straży Granicznej, usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa i znieważenia – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wulgaryzmy na koncie radcy prawnego z Olsztyna. Jest orzeczenie dyscyplinarne

Radca prawny Piotr Laskowski z Olsztyna został ukarany przez Sądy Dyscyplinarny za wulgarne publikacje w sieci, w których obrażał polityków,...

zobacz więcej

We wtorek rano warszawski adwokat Piotr B. został przesłuchany w charakterze podejrzanego, w ramach dochodzenia wszczętego miesiąc wcześniej w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

– Podejrzanemu został przedstawiony zarzut publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia Komendantów Straży Granicznej. Z ustaleń dochodzenia wynika, że podejrzany w dniu 25 sierpnia 2021 r. opublikował za pośrednictwem internetowego portalu społecznościowego wezwanie do popełnienia przestępstw na szkodę tych funkcjonariuszy. Dokonał również znieważenia wskazanych osób, określając je słowem uznanym powszechnie za obelżywe – przekazała prokurator Aleksandra Skrzyniarz.

Podejrzany podczas przesłuchania nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2.

Wszczęcie postępowania w tej sprawie polecił zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak. Adwokat umieścił na Twitterze zdjęcia przedstawiające szefa podlaskiego oddziału SG płk. Andrzeja Jakubaszka oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi. To drugie opatrzył podpisem, że jest to osoba, która jest „bezpośrednio odpowiedzialna za torturowanie uchodźców w Usnarzu Górnym”. „Wiecie, co robić, kiedy spotkacie ich na ulicy” – skomentował. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Na słowa te zareagował prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati. W rozmowie z portalem tvp.info poinformował o skierowaniu sprawy adwokata do rzecznika dyscyplinarnego. – Zapoznałem się z tą sprawą i moja reakcja była natychmiastowa i zdecydowana: jeszcze wczoraj skierowałem otrzymane materiały do Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury celem podjęcia stosownych czynności w postępowaniu dyscyplinarnym – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej