RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Znerwicowanie” i zakaz kanapek z jajkiem. W biurze Spurek „wytrzymują średnio pół roku”

Największym problemem „są jej relacje ze współpracownikami” (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Największym problemem „są jej relacje ze współpracownikami” (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Europosłanka Sylwia Spurek nie toleruje w swoim otoczeniu osób jedzących mięso i produkty odzwierzęce. Jej współpracownicy mówią m.in. o zakazie jedzenia kanapek z jajkiem. – Przez biuro Spurek przewinęło się wiele osób. Średnio wytrzymują pół roku. Odchodzą znerwicowane – wyznaje w rozmowie z „Newsweekiem” osoba z nią współpracująca.

Spurek zaprosiła ministra na wegański obiad. „Dziękuję, lubię wątróbkę” [WIDEO]

Europosłanka Sylwia Spurek chce zakazać promowania mięsa, mleka i nabiału. – Wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale nadal na świecie żyją ludzie,...

zobacz więcej

„Newsweek” w publikacji poświęconej Sylwii Spurek pisze o kontrowersyjnych pomysłach europosłanki m.in. dotyczących praw zwierząt. Przypomnijmy, nie tak była eurodeputowana frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski postulowała, że do 2023 r. powinien zacząć obowiązywać m.in. zakaz polowań, w tym wędkarstwa.

Już dwa lata później, czyli do 2025 r., miałby zacząć obowiązywać zakaz otwierania nowych hodowli. Do 2030 r. Sylwia Spurek postuluje zakaz badań z wykorzystaniem zwierząt. Najpóźniej, bo w 2040 r., miałby zacząć obowiązywać pełny zakaz hodowli zwierząt.

– Biorąc pod uwagę, w jakim miejscu jesteśmy w Polsce z debatą na temat praw zwierząt, chyba dobrze się stało, że temat wywołał kontrowersje. Dzięki temu został nagłośniony. Media dały głos głównie oburzonym, podczas gdy do mnie pisały osoby gratulujące walki z „myśliwymi, którzy polują na ryby” – mówi Spurek „Newsweekowi”.

Pomysł Spurek skomentowała europosłanka Róża Thun. – Ma bardzo szlachetne intencje, ale zgłaszanie pomysłów w taki sposób jest nieskuteczne. Wprowadzenie nowego prawa w UE wymaga konsultacji i uzgodnień. Jednoosobowe deklaracje i określanie na starcie dat może doprowadzić do zablokowania czy wręcz ośmieszenia projektu – mówi Thun.

Spurek pójdzie o krok dalej? „Delegalizacja schabowego i szklanki mleka” [WIDEO]

Eurodeputowana Sylwia Spurek domaga się zakazu reklamy mięsa i nabiału. Zaprosiła też na wegański obiad ministra rolnictwa, który odpowiedział...

zobacz więcej

Królowa Śniegu i relacje ze współpracownikami


Spurek w przeszłości była zastępczynią RPO Adama Bodnara. – Spurek to była Królowa Śniegu – mówi „osoba z biura rzecznika”.

– Zimna perfekcjonistka, niedostępna, samotna i bezkompromisowa. Biuro dostaje co roku 70 tys. tzw. wpływów i poza rzecznikiem, który je czyta, każdy trzyma się swojej specjalizacji. Spurek próbowała przedrzeć się przez wszystko i, co ważniejsze, nie obojętniała. Gdy dostaje się takie liczby pism ze skargami, człowiek w końcu przywyka i do tych nieszczęść, i do tego, że nie jest w stanie wszystkiego obrobić. Ona nie odpuszczała – dodaje.

W rozmowie z „Newsweekiem” osoba pracująca w biurze jednego z polskich eurodeputowanych wyznaje, że największym problemem Spurek „są jej relacje ze współpracownikami”. – Przez biuro Spurek przewinęło się wiele osób. Średnio wytrzymują pół roku. Odchodzą znerwicowane – opowiada.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Inna osoba mówi: „Najgorsze jest to, że skoro przedstawia siebie jako osobę przeciwdziałającą przemocy, to tym bardziej powinna być wyczulona na zachowanie wobec podwładnych”.

Jak zaznaczono, europosłanka nie toleruje we własnym otoczeniu ludzi jedzących mięso i produkty odzwierzęce. Jej współpracownicy mówią m.in. o zakazie jedzenia kanapek z jajkiem.

– Jako pracodawczyni nie mam prawa pytać o to, czy ktoś je zwierzęta. Natomiast jeśli ktoś umawia się ze mną na kolację i pyta, czy nie będzie mi przeszkadzało, gdy zamówi stek, to odpowiadam, że, owszem, będzie. Nie mogę dawać takiej osobie komfortu, że zadawanie cierpienia zwierzętom dla własnych zachcianek jest OK – odpowiada Spurek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej