RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Agencja pośrednictwa pracy dla obcokrajowców zamieszana w pranie pieniędzy

Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 13 mln zł (fot. PAP/Grzegorz Momot, zdjęcie ilustracyjne)
Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 13 mln zł (fot. PAP/Grzegorz Momot, zdjęcie ilustracyjne)

Z ustaleń mazowieckiej KAS wynika, że osoby związane z dużą agencją pośrednictwa pracy dla Ukraińców oraz Białorusinów dokonywały przestępstw podatkowych. Chodzi m.in. o posługiwanie się fikcyjnymi fakturami i pranie pieniędzy. Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 13 mln zł. Zatrzymano pięć osób, dwie zostały aresztowane.

„Alarm!”. Licealistki zaginęły bez śladu. Pęknie zmowa milczenia?

To jedna z mrocznych zagadek kryminalnych sprzed lat. Wakacje 1993 r., Zakopane. Dwie warszawskie licealistki, Anna Semczuk i jej przyjaciółka...

zobacz więcej

Jak przekazała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali pięć osób, które mają status podejrzanego w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Funkcjonariusze wspierani przez grupę realizacyjną Ministerstwa Finansów przeszukali mieszkania podejrzanych i siedziby powiązanych z nimi spółek.

– Są to osoby, którym zarzuca się popełnienie oszustw podatkowych, posługiwanie się fikcyjnymi fakturami i pranie brudnych pieniędzy. Wszyscy podejrzani związani byli z agencją zatrudnienia, która rekrutowała pracowników tymczasowych z Ukrainy i Białorusi – podała Pasieczyńska. W latach 2018-19 agencja działała na terenie całego kraju.

Zobacz także: Rekordowy przemyt papierosów z Białorusi. Kontrabanda wjechała w kontenerach [WIDEO]

Dwie z pięciu zatrzymanych osób zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. W śledztwie przesłuchano już ponad 130 świadków.

– Analizy naszych ekspertów wskazują, że działalność agencji naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 13 mln zł – przekazała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Chodziło m.in. o niewystawianie faktur oraz pozyskiwanie tzw. faktur kosztowych od współpracujących z agencją podmiotów i posługiwanie się nimi przed urzędami podatkowymi.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej