RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nowy sondaż do Sejmu. Wyniki zaskoczyły Tuska?

Koniec „efektu Tuska” (fot.PAP/Tytus Żmijewski)
Koniec „efektu Tuska” (fot.PAP/Tytus Żmijewski)

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które o kilka punktów procentowych zwiększa przewagę nad słabnącą Koalicją Obywatelską – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Czy poseł PO znieważył flagę? Sprawę zbada Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu

Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zapowiedział, że „jeśli potwierdzi się fakt, że polski parlamentarzysta poszarpał flagę biało-czerwoną”, to...

zobacz więcej

Nowy sondaż. Wyniki


W najnowszym sondażu na partię Jarosława Kaczyńskiego wskazało 34 proc. badanych. Jak podaje gazeta, w porównaniu z sondażem ze środka lata (przełom lipca i sierpnia) PiS zyskuje 0,4 pkt. proc.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, która notuje największą stratę: na tę formację głosować zamierza 23 proc., co oznacza spadek o 4 pkt. proc. – zaznacza gazeta – w porównaniu z badaniem sprzed dwóch miesięcy.

„Trzeba jednak pamiętać, że wtedy działał jeszcze bardzo silnie efekt Tuska, który dopiero co powrócił na polską scenę polityczną” – czytamy w „Rz”. Kolejne miejsce przypada Polsce 2050 Szymona Hołowni, na którą głosować chce 12 proc. respondentów. Partia ta na koniec lipca notowała 11-proc. poparcie.

Komorowski o reakcji „wściekłego Tuska”: Niepotrzebne nadymanie się [WIDEO]

Należy zawsze szanować teściowe. Ale oczywiście wyszło śmiesznie, także dla przewodniczącego – tak słynnego SMS-a od teściowej i zachowanie Donalda...

zobacz więcej

Z wyraźniejszym spadkiem mamy do czynienia w przypadku Lewicy, która obniżyła notowania z 9 na 7 proc. W tym samym miejscu tkwi PSL-Koalicja Polska – 5 proc. Konfederacja poprawiła się o jeden punkt – z 5 na 6 proc.

13 proc. respondentów nie wiedziało, na jaką partię oddałoby swój głos.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” 24-25 września na grupie 1100 respondentów.

Zdaniem Marcina Dumy, szefa IBRiS, najnowsze notowania KO mogą być poziomem jej naturalnego poparcia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Jest słabiej niż w lipcu, ale tamten wynik pokazuje, że jak pojawi się nowy impuls, to partia Tuska osiągnie znów ok. 30 proc. – mówi szef IBRiS.

Dodaje jednak, że konwencja w Płońsku takim impulsem nie była, a lipcowy wzrost mógł wynikać z przyciągnięcia niezdecydowanych, których w lipcu było mniej (9 proc.) niż we wrześniu (13 proc.).

Sondaż przeprowadzono kilka dni po decyzji Donalda Tuska ws. Borysa Budki i Tomasza Siemoniaka, którzy wzięli udział w imprezie urodzinowej Roberta Mazurka. Jak zauważają komentatorzy, spadek poparcie dla Koalicji Obywatelskiej może oznaczać właśnie „efekt Tuska”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej