RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Popularny lek przeciwbólowy jednak niebezpieczny dla ciężarnych

Chodzi o popularny lek przeciwbólowy (fot. Shutterstock/ESB Professional)
Chodzi o popularny lek przeciwbólowy (fot. Shutterstock/ESB Professional)

Eksperci ostrzegają, że przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży nie jest tak bezpieczne, jak do tej pory uważano. Z badań wynika, że po przyjmowaniu tego środka u noworodków częściej obserwowano określone zmiany. Jakie?

Barbarzyńskie praktyki na uniwersytecie. Wycinali narządy żyjącym wcześniakom

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) w USA udostępnił 252 strony dotychczas nieznanych dokumentów, które potwierdzają barbarzyńskie...

zobacz więcej

O wynikach badań naukowców kierowanych przez Davida Kristensena z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowanych na łamach czasopisma „Nature Reviews Endocrinology” informuje Deutsche Welle.

Do tej pory ten jeden z najbardziej popularnych środków przeciwbólowych był uważany za bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci. Jednak z opinii ponad 90 ekspertów wynika, że przyjmowanie tego leku przez ciężarne może za sobą nieść niepożądane efekty.

DW przypomina, że naukowcy zgodni są w tym, iż przyjmowanie przez ciężarne aspiryny i ibuprofenu może stanowić duże obciążenie dla układu krążenia dziecka. W związku z tym od lat lekarze zalecali przyjmowanie paracetamolu, uważanego za nieszkodliwy.

Z badań grupy kierowanej przez Kristensena w ostatnim ćwierćwieczu wynika, że przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży wiąże się za ryzykiem wystąpienia ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Mogą również wystąpić wady rozwojowe dziecka.

Bicie serca płodu – nowe kryterium w prawie aborcyjnym. Teksas wytyczy zmiany w USA?

Z początkiem września w Teksasie weszła w życie ustawa zakazująca aborcji po wykryciu bicia serca płodu, tj. około 6. tygodnia ciąży. To pierwsze...

zobacz więcej

Eksperci uważają, że „dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży paracetamol, częściej wykazywały zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego. Częstość występowania ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu była zwiększona, rozwój języka opóźniony, a iloraz inteligencji niższy” – wskazuje DW.

U 130 tys. dzieci, którym przebadano narządy wydalania moczu i reprodukcji, a których matki w czasie ciąży przyjmowały paracetamol, „noworodki płci męskiej częściej miały niezstąpione jądra i wcześniej wchodziły w okres dojrzewania”.

Eksperci traktują wyniki badań poważnie, ale uspokajają. – Jest to z pewnością uzasadnione, aby ostrzec przed zbyt nieostrożnym stosowaniem paracetamolu w czasie ciąży – mówi agencji prasowej DPA Wolfgang Paulus, kierownik poradni toksykologicznej przy Klinice Uniwersyteckiej w Ulm.

W ocenie autorów badań nie ma obecnie potrzeby wprowadzenia zakazu stosowania paracetamolu w czasie ciąży, ale powinno się przed tym lekiem ostrzegać.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Jeśli to konieczne, kobiety w ciąży powinny przyjmować paracetamol tylko w małych dawkach i przez jak najkrótszy czas, a przyjmowanie preparatu powinno być omówione z prowadzącym ciążę ginekologiem. Ciężarne powinny być poinformowane o ryzyku. Autorzy sugerują również umieszczenie na opakowaniu dobrze widocznego ostrzeżenia” – dodaje DW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej