RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykanie przetestowali broń naddźwiękową

Broń hipersoniczna ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych (fot. US Army)
Broń hipersoniczna ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych (fot. US Army)

Stany Zjednoczone przetestowały hipersoniczną broń z silnikiem strumieniowym typu scramjet z naddźwiękową komorą spalania – poinformował Pentagon. To pierwszy od 2013 roku udany test tego rodzaju broni w USA.

Rosyjskie wojska nie wracają do bazy. Po „Zapad-2021” wchodzą na zaanektowany Krym

Na zaanektowanym przez Rosję Krymie rozpoczęły się manewry rosyjskich wojsk desantowych. W ćwiczeniach biorą udział pułki desantowo-szturmowe i...

zobacz więcej

Test odbył się w zeszłym tygodniu. – To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji – powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej (DARPA).

Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami jeszcze w tym roku – dodał.

„Rakieta, zbudowana przez Raytheon Technologies, została wypuszczona z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika scramjet (naddźwiękowego spalania strumieniowego) firmy Northrop Grumman” – oświadczyła DARPA.

Priorytet techniczny


Wes Kremer, prezes Raytheon Missiles&Defense, zaznaczył, że „resort obrony określiło broń naddźwiękową i zdolności antyhipersoniczne jako najwyższe priorytety techniczne dla bezpieczeństwa naszego narodu”. – Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy muszą mieć możliwość powstrzymania użycia tej broni przez inne kraje – dodał. Technologia silnika scramjet firmy Northrop wykorzystuje dużą prędkość rakiety do wymuszonego skompresowania wchodzącego powietrza przed spaleniem, aby umożliwić ciągły lot z prędkością naddźwiękową.

„Pocisk taki działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają wykrycie go w krótkim czasie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych” – wyjaśniła DARPA w komunikacie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W lipcu Rosja poinformowała, że z powodzeniem przetestowała naddźwiękowy pocisk manewrujący Cyrkon, broń, którą prezydent Władimir Putin reklamował jako część nowej generacji systemów rakietowych, które nie mają sobie równych na świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej