RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Izraela: Nie pozwolimy Iranowi wyposażyć się w broń atomową

Izraelski premier Naftali Benet wystąpił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. PAP/EPA/JOHN MINCHILLO / POOL)
Izraelski premier Naftali Benet wystąpił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ (fot. PAP/EPA/JOHN MINCHILLO / POOL)

Irański program nuklearny przekroczył „wszystkie czerwone linie” – powiedział izraelski premier Naftali Benet na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Podkreślił, że Tel Awiw „nie pozwoli” Teheranowi wyposażyć się w broń atomową.

Zbrodnia i prezydentura

Iran zaostrzy kurs? Taki sygnał może płynąć z Teheranu po zaprzysiężeniu prezydenta Ebrahima Raisiego, ultrakonserwatywnego duchownego. W tym...

zobacz więcej

– Program nuklearny Iranu osiągnął punkt zwrotny, podobnie jak nasza tolerancja dla niego – mówił Benet.

– W ostatnich latach Iran zrobił wielki krok naprzód w zakresie rozwoju programu nuklearnego oraz produkcji i możliwości wzbogacania uranu. Program broni nuklearnej Iranu znajduje się w krytycznym punkcie, wszystkie czerwone linie zostały przekroczone – ocenił.

– Inspekcje zostały zignorowane – ostrzegał izraelski premier. – Całe myślenie życzeniowe okazało się błędne. Iran łamie porozumienia z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i robi to bez konsekwencji – dowodził Benet podkreślając, że Izrael „nie pozwoli” Iranowi na zdobycie broni atomowej.

Prezydent rzeźnik


W swojej wypowiedzi Benet określił także irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego mianem „rzeźnika”.

Ambasador Iranu przy ONZ Madżid Rawanczi zareagował na przemówienie izraelskiego premiera w zwięzłym tweecie. „Fobia wobec Iranu jest powszechna w ONZ” – napisał.

Potępił „pełne kłamstw” słowa Beneta i zwrócił uwagę, że Izrael nie ma prawa mówić o irańskim programie nuklearnym, bowiem posiada „setki głowic nuklearnych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej