RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakietowy

Korea Północna stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)
Korea Północna stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano czasu lokalnego „niezidentyfikowany pocisk” w kierunku Morza Japońskiego – poinformowała armia Korei Południowej. Według japońskiej agencji Kyodo była to rakieta balistyczna.

Kim Dzong Un znalazł powód braku żywności. Chce walki z „nienormalnym klimatem”

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un kazał podległym sobie urzędnikom podjąć pilne działania, by chronić kraj przed „nienormalnym klimatem”, który...

zobacz więcej

To trzeci w tym miesiącu test broni balistycznej, przeprowadzony przez północnokoreański reżim. 11 i 12 września Pjongjang testował pociski manewrujące dalekiego zasięgu, które przeleciały 1500 km.

Trzy dni później reżim Kim Dzong Una przeprowadził test dwóch pocisków krótkiego zasięgu, które wystrzelone zostały z platformy kolejowej i po przebyciu 800 km wpadły do wód japońskiej strefy ekonomicznej.

Pjongjang gotowy do rozmów?


Gdy trwała wtorkowa próba ambasador Korei Północnej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Kiom Song powiedział, że nikt nie może odmówić jego krajowi prawa do samoobrony oraz prowadzenia prób z bronią. Dodał też, że Korea Północna jest gotowa na rozmowy pod warunkiem, że Stany Zjednoczone zakończą „wrogą politykę” wobec Pjongjangu.

Dodał, że USA powinny udowodnić w praktyce, że nie mają wobec Pjongjangu złej woli. – Jeśli tak jest, jesteśmy gotowi odpowiedzieć w ten sam sposób, ale wygląda na to, że Stany Zjednoczone nie są gotowe do zwrócenia się w takim kierunku – mówił Kim Song i domagał się od Waszyngtonu zaprzestania ćwiczeń wojskowych w pobliżu Korei Północnej.

W ubiegłym tygodniu współrządząca Koreą Północną siostra przywódcy Kim Dzong Una – Kim Jo Dzong zasugerowała, że obydwa państwa koreańskie powinny naprawić relacje. Wydała dwa oświadczenia, z których wynikało, że komunistyczna Północ gotowa jest do rozmów z Południem. Zasugerowano, że Pjongjang chce też rozmawiać o ponownym otwarciu biura łącznikowego państw koreańskich w Kaesong. Korea Północna wysadziła je wcześniej w powietrze, manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie z postępu negocjacji z Koreą Południową i USA. Kim Jo Dzong potępiła „podwójne standardy” Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych twierdząc, że krytykują program północnokoreańskich zbrojeń, podczas, gdy kraje te wciąż powiększają swój arsenał militarny.

Nowa amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena praktycznie nie utrzymuje żadnej łączności z północnokoreańskimi urzędnikami. Władze Korei Południowej ogłosiły, że są gotowe do rozmów i przywrócenia działalności biura w Kaesong.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej