RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceprezes Huawei bez zarzutów. Biały Dom wydał oświadczenie

Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou wróciła do Chin (fot. PAP/EPA/JIN LIWANG)
Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou wróciła do Chin (fot. PAP/EPA/JIN LIWANG)

Zawieszenie zarzutów wobec wiceprezes Huawei Meng Wanzhou było niezależną decyzją prokuratury i było podyktowane względami prawnymi, a nie politycznymi – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jak zaznaczyła, sprawa Meng nie zmienia polityki administracji wobec Chin.

Kanada: Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou wraca do Chin

Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej Psaki wielokrotnie zaznaczała, że za decyzją o zawieszeniu ścigania Meng i ubiegania się o jej ekstradycję z Kanady stały kwestie prawne; nie była ona przedmiotem negocjacji z Chinami w sprawie losu „dwóch Michaelów”, Spavora i Kovriga.

To obywatele Kanady skazani przez Chiny za rzekome szpiegostwo. Obaj zostali wypuszczeni tuż po zwolnieniu z aresztu domowego Meng.

Psaki przyznała, że podczas wrześniowej rozmowy telefonicznej prezydenta Joego Bidena z prezydentem Chin Xi Jinpingiem amerykański przywódca poruszył temat Kanadyjczyków, zaś Xi wskazał na problem Huawei. Jednak nie doszło do żadnego targu.

Psaki: Będziemy rozliczać Chiny


– Chcę zaznaczyć, że nasza polityka wobec Chin nie uległa zmianie. To relacja oparta na konkurencji i nadal będziemy rozliczać ChRL z ich nieuczciwych praktyk gospodarczych, agresywnych działań na świecie i nadużyć praw człowieka – powiedziała rzeczniczka.

Meng została zatrzymana przez kanadyjskie władze na początku grudnia 2018 r. na wniosek USA. Przebywa pod nadzorem elektronicznym w areszcie domowym w swojej rezydencji w Vancouver. Amerykańscy prokuratorzy stawiali jej zarzuty oszustw między innymi dotyczących wprowadzenia w błąd banku HSBC, który z tego powodu mógł naruszyć amerykańskie sankcje nałożone na Iran.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Porozumienie obowiązuje przez cztery lata, licząc od daty zatrzymania Meng i kończy się 1 grudnia 2022 r. Warunkowe zawieszenie postępowania stwierdza, że jeśli Meng wypełni nałożone na nią zobowiązania – dotyczące uznania, że dopuściła się większości przypisanych jej czynów – rząd USA nie będzie podtrzymywał zarzutów.

W razie naruszenia warunków porozumienia postępowanie może zostać wznowione. Jednocześnie prokuratura nie odstąpiła od zarzutów wobec samej firmy Huawei.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej