RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rozwody i separacje w czasach pandemii. Zaskakujące wnioski

Pandemia doprowadziła do najniższej od 20 lat liczby rozwodów i separacji (fot. Shutterstock)
Pandemia doprowadziła do najniższej od 20 lat liczby rozwodów i separacji (fot. Shutterstock)

Pandemia Covid-19 przyczyniła się do najniższej od ponad 20 lat liczby rozwodów i separacji w Hiszpanii – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

Łatwiej egzekwować alimenty. W 2020 roku padł rekord

Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach – poinformowało...

zobacz więcej

Według cytowanych przez dziennik „El Pais” wniosków ze statystyk INE spadek do poziomu 80 tys. decyzji sądowych dotyczących rozwodów, separacji i unieważnień małżeństw to bezpośredni efekt pandemii.

Autorzy raportu wskazali, że w 2020 r. liczba sądowych decyzji w sprawach odnoszących się do rozstań małżeńskich była w skali roku mniejsza o 16,1 proc. wobec 2019 r., ostatniego roku przed pandemią.

– To najniższa liczba rozwodów, separacji i unieważnień małżeństwa, od kiedy w 1998 r. rozpoczęto zbieranie tego typu danych – przypomniały władze INE.

Autorzy sprawozdania wskazali, że jedną z przyczyn drastycznego spadku liczby decyzji prawnych dotyczących rozstań małżonków w Hiszpanii było wynikające z Covid-19 ograniczenie pracy instytucji wymiaru sprawiedliwości. Odnotowali, że w drugim kwartale 2020 r. z powodu przymusowej izolacji społecznej obywateli liczba rozwodów spadła o ponad 63 proc. wobec analogicznego okresu rok wcześniej.

Pomimo luzowania restrykcji przeciwepidemicznych, w trzecim i czwartym kwartale 2020 r. również utrzymała się tendencja spadkowa – odpowiednio o 21,6 proc. i 11,3 proc.

Rozwody, które – jak sugerowały hiszpańskie media na początku pandemii – miały zintensyfikować się wraz z nasileniem się Covid-19, to najczęstsza forma prawna rozstań małżonków w Hiszpanii. W 2020 r. ich udział wyniósł 96,5 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej