RAPORT

Pogarda

Spotkanie ministrów środowiska w Pradze. Czy jest przełom ws. kopalni Turów?

Najnowsze

Popularne

Polska chce przyspieszyć negocjacje ws. kopalni Turów – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Szef resortu spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem. Richard Brabec przekonywał, że Czechy i Polska zrobiły postęp w tej sprawie i będą kontynuować dalsze rozmowy.

Kopalnia Turów. Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie specjalnego funduszu

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone...

zobacz więcej

– Od środy rano nasze zespoły wracają do Pragi, gdzie będziemy dyskutować – poinformował Kurtyka. – Zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby szybko uzyskać porozumienie; chcemy, aby lokalne społeczności po obu stronach granicy mogły odetchnąć pełną piersią – podsumował.

Czeski minister środowiska Richard Brabec wyraził zadowolenie z poczynionych postępów. – Te negocjacje nie były i nie są proste. Dziś jednak nawiązaliśmy do postępów poczynionych w piątek podczas rozmów eksperckich. Według mnie i dziś doszło do znacznego postępu – powiedział Richard Brabec.

Według strony czeskiej, która zaskarżyła Polskę do TSUE, kopalnia Turów ma negatywny wpływ na środowisko po czeskiej stronie granicy.

W maju Trybunał, w ramach środków zapobiegawczych, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. TSUE stwierdził, że na pierwszy rzut oka nie można wykluczyć, iż polskie przepisy naruszają wymogi dyrektywy o ocenach oddziaływania na środowisko, a argumenty podniesione przez Czechy wydają się niepozbawione podstawy. Polski rząd w odpowiedzi ogłosił, że wydobycie nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Dotychczas nie przyniosły one zakończenia sporu.

Czytaj także: Ziobro o Turowie: TSUE nie miał prawa do nakładania kar na etapie postępowania


Spotkanie polskich i czeskich samorządowców. Apelują do władz ws. Turowa

Apel dot. zawarcia polsko-czeskiej umowy międzyrządowej gwarantującej zakończenie sporu ws. kopalni Turów wystosowali do rządów obu krajów polscy i...

zobacz więcej

Minister Kurtyka powiedział przed spotkaniem, że sprawa Turowa jest bezprecedensowa w polsko-czeskich relacjach. – Przyjeżdżamy do naszych czeskich partnerów po to, żeby zaproponować rozwiązanie w konkretny sposób, polubowne załatwienie tej sprawy – – powiedział szef polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Jesteśmy przekonani, że tylko polubowne, szybkie rozwiązanie tej sprawy pozwala polsko-czeskie stosunki zapewnić na dobrosąsiedzkim poziomie; też powstrzymać nas od tej sytuacji, która jest bezprecedensowa na skalę relacji pomiędzy obydwoma krajami od momentu, kiedy stały się one demokratycznymi państwami po 1989 r. – ocenił minister Kurtyka.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Stronę polską w rozmowach reprezentowali też wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej