RAPORT

Tusk kontra Tusk

YouTube usunął filmy Nawalnego. „Otrzymujemy wnioski od władz”

YouTube usunął film na kanale Aleksieja Nawalnego (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images; Shutterstock)
YouTube usunął film na kanale Aleksieja Nawalnego (fot. Vladimir Gerdo\TASS via Getty Images; Shutterstock)

Szefowa YouTube Susan Wojcicki stwierdziła, że choć wolność słowa jest fundamentalną wartością firmy, to w kontaktach z władzami innych państw musi brać pod uwagę inne czynniki, jak np. lokalne prawo. Wojcicki odpowiedziała w ten sposób na pytanie o usunięcie filmów Aleksieja Nawalnego przed rosyjskimi wyborami.

Sukces filmu Nawalnego o Putinie. W TVP Info obejrzało go ok. 600 tys. widzów

W niedzielę o godz. 23.30 TVP Info wyemitowała film rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego o posiadłości prezydenta Rosji Władimira Putina....

zobacz więcej

– To dla nas ważne, że umożliwiamy wyrażenie wielu głosów (...) i korzystanie z wolności słowa. To jest nasza fundamentalna wartość. Ale kiedy pracujemy z rządami, musimy brać pod uwagę wiele różnych rzeczy, czy to jest lokalne prawo, czy to, co się dzieje na miejscu – powiedziała w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla Bloomberg TV szefowa YouTube.

Była to odpowiedź na pytanie dziennikarki, czy należący do Google portal usunął film na kanale więzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na żądanie Kremla. Chodzi o usunięte tuż przed wyborami do Dumy wideo na temat „inteligentnego głosowania”, tj. głosowania taktycznego na najsilniejszych kandydatów opozycji. Wcześniej aplikacje ułatwiające takie głosowanie zostały usunięte przez Google i Apple z ich sklepów z aplikacjami.

– Z pewnością otrzymujemy wnioski od władz, rozpatrujemy je i zastanawiamy się: dlaczego je otrzymujemy? Co się dzieje na miejscu? I opierając się na wielu różnych czynnikach, podejmujemy decyzję – powiedziała Wojcicki. – Nie zawsze te wnioski mają dla nas sens, ale w pewnych przypadkach wypełnimy je, tylko w tym kraju – dodała.

Czytaj także: YouTube kasuje propagandę rosyjskiej telewizji


„Odrębne państwo w granicach Rosji”. Nawalny opowiada w filmie o luksusowej rezydencji Putina

„Najbardziej tajny i strzeżony obiekt w Rosji – bez przesady – to nie jest dom pod miastem, nie dacza, nie rezydencja. To całe miasto, ale raczej...

zobacz więcej

Jak zauważa Bloomberg, według danych YouTube rosyjskie władze wysłały ponad połowę wszystkich wniosków o usunięcie filmów z portalu od 2011 r. Mimo to, serwis był dotąd dla Nawalnego i rosyjskiej opozycji jednym z najważniejszych narzędzi, za pomocą których jego filmy o korupcji Władimira Putina i jego współpracowników trafiały do milionów odbiorców.

Po decyzji o cenzurze materiałów opozycji na Apple i Google spadła fala krytyki, zarówno ze strony polityków i komentatorów w USA, samego Nawalnego, jak i pracowników korporacji.

Wojcicki odniosła się też do rozpatrywanych przez amerykański Kongres ustaw antymonopolowych, które mogą potencjalnie doprowadzić do rozbicia holdingów cyfrowych gigantów, np. zmuszając Google do sprzedaży YouTube.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak stwierdziła, choć za projektami regulacji mogą stać „dobre intencje”, to mogą one mieć niekorzystne skutki dla jakości usług, innowacji czy tworzenia miejsc pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej