RAPORT

Pogarda

Nie tylko Białoruś. SG przygląda się bacznie granicy także z innym państwem

SG trzyma rękę na pulsie także na innych odcinkach granicy (fot. TT/Straż Graniczna)
SG trzyma rękę na pulsie także na innych odcinkach granicy (fot. TT/Straż Graniczna)

Najnowsze

Popularne

Bacznie przyglądamy się również granicy z Ukrainą; także ten kierunek musimy brać pod uwagę – ocenił w poniedziałek komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Dodał, że chodzi o niebezpieczeństwo przerzucania migrantów z Białorusi na Ukrainę skąd mogliby się dostać do Polski.

Stan wyjątkowy do grudnia? Premier reaguje po konferencji min. Kamińskiego

Kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego zajmie się rząd podczas wtorkowego posiedzenia – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że...

zobacz więcej

Komendant Główny SG poinformował na poniedziałkowym posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, że służby monitorują również sytuację na granicy z Ukrainą. – Ten kierunek musimy brać pod uwagę, zwłaszcza granicę białorusko-ukraińską, a później przerzucanie (migrantów) na nasz odcinek, czyli polsko-ukraiński – powiedział szef SG.

Dodał, że jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to – ze względu na system ochrony granicy – główne uderzenie powinno w większej mierze pójść na odcinek ukraińsko-słowacki. – Tutaj może nam pójść odprysk chociażby na stronę polską z odcinka słowacko-polskiego – ocenił. – Przyglądamy się temu, jesteśmy w kontakcie, mamy również oficera łącznikowego po stronie ukraińskiej – dodał.

Sytuacja na Litwie


Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że po stronie ukraińskiej „nadal jest duża korupcja i służby ukraińskie są niestety narażone na jej działanie”. Dodał, że istnieją tam również bardzo dobrze zorganizowane grupy przestępcze.

Pytany o sytuację na Litwie wskazał, że również tam Polska ma oficera łącznikowego, który ma dostęp do wszystkich baz danych. Zaznaczył, że kilka miesięcy temu została również specjalnie powołana grupa operacyjna, a działania operacyjne są konsultowane ze strona litewską.

Ponadto wskazał, że raz w tygodniu odbywają się spotkania niejawne po stronie litewskiej i polskiej, gdzie uzgadniane są niektóre działania. W zespole jest m.in. niemiecki, a także łotewski oficer łącznikowy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej